Gazeta Podatkowa nr 32 (1073) z dnia 22.04.2014
PCC od hipotecznego kredytu liniowego
W 2002 r. spółka zaciągnęła kredyt liniowy zabezpieczony hipoteką, który co roku jest odnawiany. Czy spółka powinna zapłacić co roku PCC od uaktualnienia wpisu hipotecznego w księdze wieczystej? Jeśli tak, w jaki sposób należy wyliczyć kwotę PCC i jaki jest termin na zapłatę?
Spółka nie ma obowiązku corocznej zapłaty PCC z tytułu odnowienia kredytu liniowego zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.) stanowi, iż podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. czynność ustanowienia hipoteki, a także co do zasady, zmiany umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Należy jednak pamiętać, iż przy ustanowieniu hipoteki podstawę opodatkowania stanowi kwota zabezpieczonej wierzytelności. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h) ustawy o PCC, w 2002 r. na skutek zaciągnięcia kredytu i wpisu hipoteki do księgi wieczystej spółka zobowiązana była do zapłaty PCC od czynności ustanowienia hipoteki. W międzyczasie doszło do istotnej zmiany przepisów dotyczących hipoteki, bowiem na podstawie ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece… (Dz. U. z 2009 r. nr 131, poz. 1075), wprowadzono jeden rodzaj hipoteki - hipotekę kaucyjną. Natomiast w 2002 r., kiedy spółka zaciągała kredyt, istniał podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną.
Stawka podatku od ustanowienia hipoteki różni się w zależności od tego, czy znana jest wysokość wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Wynosi ona odpowiednio 0,01% kwoty zabezpieczonej wierzytelności w przypadku ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności istniejących lub 19 zł od czynności ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej (np. gdy wysokość odsetek jest zmienna). Jednak z przepisów ustawy wynika, że opodatkowana jest czynność ustanowienia hipoteki lub jej zmiany, fakt odnowienia kredytu nie rodzi natomiast obowiązku podatkowego. Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 listopada 2011 r., sygn. akt IBPBII/1/436-379/11/AŻ, podwyższenie (zmiana) hipoteki, która zabezpiecza wierzytelność o wysokości nieustalonej, nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Organ uznał bowiem, że jeżeli zmiana hipoteki ma na celu zabezpieczenie wierzytelności w wysokości nieustalonej, to nie może być mowy o podwyższeniu podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC, gdyż określenie jej jest niemożliwe. Jeżeli zatem spółka uiściła podatek PCC przy ustanowieniu hipoteki, nie ma obowiązku uiszczać go ponownie.
Należy jednak wskazać, iż obowiązek podatkowy wystąpiłby w sytuacji, gdyby spółka dla zabezpieczenia tej samej wierzytelności ustanowiła kolejną hipotekę, bowiem od każdej czynności ustanowienia hipoteki należy uiścić PCC.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|