Gazeta Podatkowa nr 101 (1142) z dnia 18.12.2014
Rozwiązanie spółki cywilnej i podział majątku wspólników a PCC
Jestem wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej. Wraz z drugim wspólnikiem zdecydowaliśmy się zakończyć współpracę, rozwiązać spółkę i podzielić się majątkiem. Spółka posiada nieruchomości. Podzielimy się nimi w uzgodniony sposób. Udziały w spółce mamy po połowie, a składniki majątku, jakie mają przypaść drugiemu wspólnikowi są większe niż wartość jego udziałów. Z tego powodu dostanę od wspólnika wyrównanie w gotówce. Czy od tej czynności będę musiał odprowadzić PCC?
Rozwiązanie umowy spółki cywilnej może nastąpić na mocy jednomyślnej uchwały wspólników. W przypadku spółki cywilnej rozwiązanie jest równoczesne z ustaniem bytu spółki. Zaś czynności tzw. likwidacyjne następują już po tym fakcie. W przypadku spółki cywilnej nie ma formalnej procedury likwidacyjnej na wzór obowiązującej np. w spółce z o.o.
Ustanie spółki powoduje, że wspólny majątek nie jest już objęty współwłasnością łączną, o której mowa w art. 863 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Uwzględnić należy jednak regulacje wynikające z art. 875 § 2 i § 3 K.c. Zgodnie z nimi podział majątku może nastąpić dopiero po zapłaceniu długów spółki. Z majątku pozostałego po spłaceniu zobowiązań spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki (art. 871 K.c.). Pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki. Powyższe zasady wspólnicy mogą zmienić umownie, w umowie spółki bądź odrębnym porozumieniu.
Zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli albo sprzedaż rzeczy wspólnej i podział ceny uzyskanej ze sprzedaży. Zniesienie współwłasności może nastąpić w drodze umowy albo w drodze postępowania przed sądem. W związku z podziałem majątku wspólnego mogą zostać ustalone spłaty lub dopłaty (por. art. 210-218 K.c.). Czynności dotyczące nieruchomości, spółdzielczych własnościowych praw do lokali oraz prawa użytkowania wieczystego wymagają zachowania formy aktu notarialnego. Nie ma przeszkód, aby wspólnicy w umowie sporządzonej w zwykłej formie dokonali podziału tych składników (praw), których przeniesienie nie wymaga szczególnej formy. Natomiast u notariusza mogą zawrzeć umowę dotyczącą zniesienia współwłasności nieruchomości.
Umowy o zniesienie współwłasności podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych jedynie w części dotyczącej spłat lub dopłat.
Z PCC nie należy się rozliczać, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub zwolniona z VAT, z wyjątkami niedotyczącymi omawianej umowy zniesienia współwłasności (art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.).
Obowiązek podatkowy ciąży na podmiocie nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział we współwłasności (art. 4 pkt 5 ustawy o PCC).
Takie określenie podatnika powoduje, że w zależności od treści umowy działowej obowiązek podatkowy może ciążyć na jednej lub dwóch stronach umowy (czy ewentualnie większej ich liczbie). Przy czym z podatku ma rozliczyć się osoba nabywająca składniki majątku ponad udział we współwłasności, a nie osoba otrzymująca spłatę (dopłatę). Dlatego też podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności lub spadku (art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o PCC). Jeżeli zatem Czytelnik otrzyma jedynie spłatę, a nie składniki majątku ponad swój udział w dzielonym majątku, wówczas nie ciąży na nim obowiązek podatkowy i nie musi rozliczać PCC.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|