Gazeta Podatkowa nr 2 (1147) z dnia 5.01.2015
Cesja wierzytelności a podatek od czynności cywilnoprawnych
Zawarliśmy umowę cesji wierzytelności, na podstawie której przeszła na naszą firmę wierzytelność wobec dłużnika. Cesja została zawarta z firmą, której dłużnik nie zapłacił i która tę wierzytelność przeniosła na nas. Czy od cesji należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych nie znaleźliśmy nic na temat cesji.
TAK, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, jeśli została zawarta umowa sprzedaży lub umowa zamiany wierzytelności.
Cesja wierzytelności polega na przeniesieniu wierzytelności z jednego podmiotu na inny podmiot. Wprawdzie w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu PCC nie jest wymieniona umowa cesji, zawarto w nim jednak umowy sprzedaży oraz zamiany praw majątkowych.
Jeśli zatem Czytelnik kupił wierzytelność (zawarł umowę sprzedaży wierzytelności), to co do zasady będzie ona podlegała PCC. Są też takie umowy cesji, które nie są umowami sprzedaży (ani umowami zamiany) i nie podlegają PCC. Przykładem jest tu umowa nazywana "świadczenie zamiast wypełnienia" uregulowana w art. 453 Kodeksu cywilnego. Polega ona na tym, że dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania, za zgodą wierzyciela spełnia inne świadczenie. Przykładowo gdyby Czytelnik nabył wierzytelność od firmy, która powinna była zapłacić Czytelnikowi za wykonane usługi, ale nie miała pieniędzy i zaproponowała, że zamiast tego przeniesie na Czytelnika wierzytelność (czyli prawo żądania zapłaty) wobec innego podmiotu, to mielibyśmy do czynienia z umową z art. 453 K.c. Taka umowa nie podlega PCC, bo nie jest wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wskazanym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.).
Nie zawsze umowy sprzedaży praw majątkowych podlegają PCC. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlega umowa sprzedaży wierzytelności w przypadku, gdy przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub zwolniona z tego podatku (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).
Ponadto obowiązuje zasada, że umowa sprzedaży wierzytelności podlega PCC wtedy, jeżeli jej przedmiotem są:
a) prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
b) prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i umowa została zawarta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i zapłaty tego podatku zobowiązany jest kupujący. Stawka podatku od umowy sprzedaży wierzytelności wynosi 1%. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa wierzytelności. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży wierzytelności przenoszącej to prawo na kupującego, kupujący ma obowiązek, bez wezwania ze strony organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni (art. 10 ust. 1 ustawy).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|