Gazeta Podatkowa nr 22 (1167) z dnia 16.03.2015
Przeniesienie praw i obowiązków z umowy a PCC
W prawie cywilnym obowiązuje zasada swobody umów. Z kolei opodatkowane PCC są jedynie te czynności prawne (zwłaszcza umowy), które ustawodawca wymienił na samym początku ustawy o PCC. O ile umowa sprzedaży (także praw) jest objęta tym katalogiem, to już tzw. cesja umowy, czyli przeniesienie praw i obowiązków jednej ze stron umowy na osobę trzecią, która to czynność prowadzi do zmiany strony umowy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca będący spółką z o.o. zawarł dwie umowy, o analogicznej treści, z innymi podmiotami, dotyczące przelewu wierzytelności wraz z przeniesieniem zastawu rejestrowego i przejęciem długu. Na mocy każdej z tych umów druga strona (cedent) przeniosła na wnioskodawcę całość praw i obowiązków wynikających z umów sprzedaży udziałów w spółce z o.o.
Celem zawarcia tych umów było przeniesienie całości praw i obowiązków wynikających dla cedenta z umowy sprzedaży na wnioskodawcę, w taki sposób, aby to wnioskodawca stał się względem kupującego stroną umowy sprzedaży w zakresie wszelkich praw i obowiązków wynikających lub mogących wynikać z umowy sprzedaży.
W terminie 14 dni od zawarcia umów przenoszących prawa i obowiązki z umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. wnioskodawca uiścił PCC z ostrożności z uwagi na brak pewności co do kwalifikacji umów na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy umowa przenosząca prawa i obowiązki (np. wynikające jak w tym przypadku z umowy sprzedaży udziałów), a więc czy umowa, która prowadzi do zmiany jednej ze stron umowy, mieści się w katalogu czynności podlegających PCC. W efekcie pytanie dotyczyło możliwości odzyskania przez wnioskodawcę podatku zapłaconego od tych umów przenoszących prawa i obowiązki. W jego ocenie opisane w stanie faktycznym umowy nie wypełniają znamion żadnego typu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC i jako nowy typ umów o charakterze nienazwanym nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Wskazał, iż ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu PCC. Skoro opisane w treści wniosku umowy przelewu wierzytelności wraz z przeniesieniem zastawu rejestrowego i przejęciem długu nie przybrały postaci żadnej z czynności wymienionych w art. 1 ustawy o PCC, to czynności te nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca może zatem wystąpić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w PCC w związku z uiszczeniem podatku z tytułu dokonanej czynności.
Organ podatkowy zastrzegł jednak, że przyjmuje twierdzenie wnioskodawcy odnośnie kwalifikacji umowy jako umowy przenoszącej prawa i obowiązki strony nieobjętej zamkniętym katalogiem czynności prawnych opodatkowanych PCC jako element stanu faktycznego i wydając interpretację wskazuje na skutki podatkowe, jakie z tego tytułu mogą wyniknąć dla wnioskodawcy. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem rozstrzyganie, z jaką instytucją prawa cywilnego wnioskodawca ma do czynienia i jaka w istocie umowa została zawarta. Kwestie te mogą stanowić domenę ewentualnego postępowania podatkowego prowadzonego przez stosowne organy podatkowe. Organ interpretacyjny nie przeprowadza postępowania dowodowego, nie bada dokumentów, nie analizuje treści zawartych umów. Swoje rozstrzygnięcie organ opiera jedynie na stanie faktycznym bądź zdarzeniu przyszłym przedstawionym przez wnioskodawcę.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 lutego 2015 r., nr IBPBII/1/436-345/14/AŻ)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|