Gazeta Podatkowa nr 31 (1176) z dnia 16.04.2015
PCC od aportu przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z o.o.
Do naszej spółki z o.o. wniesione zostanie aportem przedsiębiorstwo spółki jawnej. Obejmie ona w zamian udziały utworzone w ramach podwyższenia kapitału zakładowego. Czy czynność ta podlegać będzie PCC?
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki. Ich zmiany są opodatkowane, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3 pkt 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Za zmianę umowy spółki w przypadku spółki kapitałowej uważa się w szczególności podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC).
Zgodnie jednak z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwszy ustawy o PCC nie podlegają temu podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części. Wyłączenie to dotyczy tylko tych przypadków, gdy przedsiębiorstwo (jego zorganizowana część) jest wnoszone(-a) do spółki kapitałowej przez spółkę kapitałową.
Gdy wyłączenie spod opodatkowania, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwszy ustawy o PCC, nie znajdzie zastosowania, wówczas spółka z o.o. będzie musiała liczyć się z kosztami PCC. Podstawę opodatkowania stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Od niej odjąć należy wynagrodzenie pobrane przez notariusza oraz koszty związane z rejestracją zmian w KRS dotyczące czynności podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. Stawka PCC wynosi 0,5%. Należy też sprawdzić, czy do danej czynności nie ma zastosowania któreś ze zwolnień od PCC, o których mowa w art. 9 pkt 11 lit. b-d) ustawy o PCC. Podatek PCC przekazać trzeba będzie notariuszowi sporządzającemu akt notarialny obejmujący uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Notariusze są bowiem płatnikami PCC od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Rejent zobowiązany jest uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku (por. art. 10 ustawy o PCC).
Brzmienie polskiej regulacji jest jasne i nie dotyczy sytuacji, którą opisuje Czytelnik, gdyż do spółki kapitałowej jest wnoszone przedsiębiorstwo spółki osobowej (jawnej). Jednak polska ustawa o PCC musi być oceniana pod kątem zgodności z prawem unijnym. W szczególności z Dyrektywą Rady z dnia 17.07.1969 r. dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału 69/335/EWG (Dz. U. L 249 z 3.10.1969 r., str. 25). Ocena ta niejednokrotnie jest przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Jednakże WSA w Łodzi w wyroku z dnia 10 sierpnia 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 736/12, i WSA w Krakowie w wyroku z dnia 21 września 2012 r., sygn. akt I SA/Kr 673/12, uznały za zgodne z prawem unijnym objęcie PCC czynności aportu przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z o.o. Skargi kasacyjne od tych wyroków oddalił NSA w wyrokach z dnia 19 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 143/13 i II FSK 627/13.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|