Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (880) z dnia 10.06.2015
Zakup przedmiotów kolekcjonerskich a PCC
Osoba fizyczna prowadzi działalność w zakresie zakupu i sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich. Towar nabywa zwykle od osób prywatnych za granicą na podstawie umów kupna-sprzedaży oraz umów komisu. Miejscem zawarcia umowy jest czasami teren Polski, czasami innego państwa. Jak należy rozliczać te zakupy w zakresie PCC? Jakie obowiązki (dokumentacyjne, informacyjne) wystąpią w związku z zakupem tych towarów oraz wzięciem ich w komis?
Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 626), dalej: u.p.c.c., podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Umowa komisu nie podlega temu podatkowi.
W myśl art. 1 ust. 4 ww. ustawy, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi - z zastrzeżeniem ust. 5 - jeżeli ich przedmiotem są:
1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży i ciąży na kupującym (art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 1 u.p.c.c.).
Kupujący przedmioty kolekcjonerskie za granicą Polski, będzie podatnikiem PCC w przypadku, gdy:
- ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce,
- rzecz znajdowała się za granicą, lecz umowa kupna-sprzedaży została zawarta na terytorium Polski.
Natomiast przy sprzedaży w Polsce rzeczy zakupionych za granicą, PCC obciąży kupującego, chyba że sprzedawca będzie podatnikiem VAT, gdyż nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług (z wyjątkami, które nie dotyczą omawianej kwestii).
Kupujący powinien dysponować umową i ewentualnie rachunkiem wystawionym przez zagranicznego sprzedawcę. Dokumenty te powinny być przechowywane do czasu przedawnienia zobowiązania, czyli przez 5 lat (art. 88 § 2 Ordynacji podatkowej).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|