Gazeta Podatkowa nr 54 (1199) z dnia 6.07.2015
Warunki zwolnienia z PCC od umowy spółki komunalnej
Jesteśmy spółką z o.o. zakładem usług komunalnych. Jedynym udziałowcem spółki jest gmina. Świadczymy usługi odprowadzania ścieków. Wkrótce w spółce zostanie podwyższony kapitał zakładowy. Czy spółka zobligowana jest do odprowadzenia PCC z tytułu tej czynności?
Spółka z o.o., której jedynym udziałowcem jest gmina (tj. jednostka samorządu terytorialnego) świadcząca usługi użyteczności publicznej w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków, nie jest zobligowana do zapłaty PCC od zmiany umowy spółki.
Ogólną zasadą jest, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółek i ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3 pkt 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2015 r. poz. 626). W przypadku spółki kapitałowej, w tym spółki z o.o., za zmianę podlegającą PCC uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.
Nie podlegają jednak PCC umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
- przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
- udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.
W sytuacji gdy do spółki, o której mowa w pytaniu, nie będzie miało zastosowania wskazane wyłączenie, wówczas korzystać będzie ona ze zwolnienia od PCC od umów spółek i ich zmian na podstawie art. 9 pkt 11 lit. d) ustawy o PCC. Zgodnie z tym przepisem zwolnione od PCC są umowy spółki i ich zmiany, jeżeli przedmiotem działalności spółki kapitałowej jest świadczenie usług użyteczności publicznej w zakresie: transportu publicznego, zarządzania portami i przystaniami morskimi, odprowadzania ścieków, zaopatrzenia ludności w wodę, gaz, energię elektryczną, energię cieplną lub zbiorowego odprowadzania ścieków.
Dodatkowo musi być spełniony drugi warunek, aby w wyniku zawarcia umowy spółki Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego objął/objęła co najmniej połowę udziałów/akcji w tej spółce albo w chwili zmiany umowy spółki posiadał/-a już co najmniej połowę udziałów lub akcji w tej spółce.
Ze zwolnienia tego nie mogą korzystać te spółki, które nie spełniają obu wskazanych warunków.
Użyty w art. 9 pkt 11 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych spójnik "i" stanowi o tym, że aby skorzystać ze zwolnienia na podstawie tego przepisu obie przesłanki wymienione w nim muszą wystąpić łącznie. Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 stycznia 2010 r., nr ILPB2/436-238/09-4/WS |
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|