Gazeta Podatkowa nr 77 (1431) z dnia 25.09.2017
Podatek od nieruchomości za firmowy garaż
W ramach prowadzonej działalności planuję kupić garaż. Jaki podatek od nieruchomości zostanie naliczony od takiego garażu: czy taki jak od zwykłego garażu, czy według stawki dla budynków związanych z działalnością gospodarczą? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1112702)
Uczestnik forum nie określił, z jakim obiektem będziemy mieć dokładnie do czynienia. Garaże mogą być bowiem murowane, blaszane (związane, niezwiązane z gruntem), a także takie, które są częścią budynków mieszkalnych.
Definicję garażu zawiera rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422). Według niej garaż to obiekt budowlany służący do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych. Garaż może stanowić samodzielny obiekt budowlany lub stanowić część innego obiektu. Może być zamknięty - z pełną obudową zewnętrzną i zamykanymi otworami, bądź otwarty - bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi.
Zastosowanie odpowiedniej stawki podatku od nieruchomości w odniesieniu do danego garażu zależy od tego, czy garaż jest odrębnym budynkiem wolnostojącym, czy częścią innego budynku (np. firmowego) czy też, co czasami się zdarza, ma konstrukcję blaszaną i należy go uznać za budowlę. Drugim ważnym aspektem jest to, czy garaż będzie związany z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy.
Jeżeli garaż zalicza się do kategorii budynków i wykorzystywany jest w działalności gospodarczej, to taki budynek bez względu na to, czy jest budynkiem wolnostojącym, czy też częścią budynku firmowego, powinien być opodatkowany najwyższą stawką podatku od nieruchomości, tj. stawką jak dla budynku lub jego części związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Maksymalna stawka podatku od nieruchomości może wynieść 22,66 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.
Inaczej rzecz ma się w przypadku tzw. garaży blaszanych. Takie garaże mogą być uznane za budowle. Często jednak garaże blaszane posadowione są na tzw. wylewkach, płytach betonowych lub na bloczkach betonowych (np. płytkach chodnikowych, trelince, cegłówkach), które w pewien sposób są zagłębione w ziemi. Część organów podatkowych stoi na stanowisku, iż przesądza to o fakcie związania takiego obiektu z gruntem i posiadania przez niego fundamentów. Co za tym idzie, kwalifikują je jako budynki, nie zaś jako budowle.
Sądy administracyjne dość często przyjmują odwrotną interpretację uznając garaże blaszane za niezwiązane trwale z gruntem. Nie są one bowiem połączone z gruntem tak intensywnie i mocno, aby odłączenie garażu spowodowało zasadniczą zmianę jego konstrukcji. Blaszana konstrukcja garażu powoduje, że łatwo go od gruntu odłączyć i zdemontować, ponieważ jest składany z luźnych elementów o konstrukcji blaszanej (por. wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. akt I Sa/Bd 291/11).
Jeżeli więc garaż blaszany ma taką konstrukcję i rzeczywiście nie posiada cech budynku, to należy uznać go za budowlę. Za taki garaż podatek od nieruchomości płacą tylko przedsiębiorcy według stawki 2% wartości takiego obiektu.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|