Gazeta Podatkowa nr 43 (1814) z dnia 31.05.2021
Podatek od nieruchomości przy niewielkiej wysokości pomieszczeń
Otrzymałem w spadku dom. Posiada on poddasze użytkowe, którego powierzchnia jest całkiem spora, jednak w wielu miejscach z uwagi na konstrukcję obiektu (niskie ściany kolankowe) wysokość pomieszczeń jest niewielka. Czy pomieszczenia o niewielkiej wysokości uwzględnia się przy obliczaniu powierzchni w związku z podatkiem od nieruchomości?
Niewielka wysokość pomieszczeń ma wpływ na opodatkowanie mieszkania (budynku). Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budynki lub ich części. Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku powierzchnia użytkowa budynku (jego części). Powierzchnia użytkowa budynku lub jego części to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.
Skoro zatem Czytelnik w swoim domu posiada również poddasze użytkowe, jego powierzchnia zasadniczo jest uwzględniana przy obliczaniu powierzchni użytkowej. Jednocześnie przepis przewiduje, że powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się. Tak przewiduje art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.). W orzecznictwie zwrot "wysokość w świetle" oznacza, że chodzi o wysokość prześwitu między dwiema płaszczyznami, co w odniesieniu do kondygnacji budynku może jedynie oznaczać wysokość między podłożem a najniższymi trwałymi elementami konstrukcyjnymi stropu (wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 września 2017 r., sygn. akt I SA/Po 423/17).
Tym samym, gdy przykładowo poddasze użytkowe ma powierzchnię 80 m2, przy czym 45 m2 ma wysokość powyżej 2,20 m, 9 m2 to powierzchnia o wysokości poniżej 1,40 m, a 26 m2 ma wysokość od 1,40 m do 2,20 m, wówczas powierzchnia użytkowa poddasza do opodatkowania będzie wynosić 58 m2: (45 m2 uwzględniane będzie w całości, 26 m2 zostanie uwzględnione w połowie, a 9 m2 zostanie pominięte).
Przy wymiarze podatku od nieruchomości organ podatkowy zasadniczo związany jest zawartymi w ewidencji gruntów i budynków informacjami o przeznaczeniu oraz funkcji użytkowej budynku i danych tych nie może korygować w toku prowadzonego postępowania podatkowego bez stosownej zmiany zapisów ewidencyjnych w odrębnym trybie. Jednakże nie można wykluczyć sytuacji odmiennych, gdy stwierdzenie oczywistych wad ewidencji gruntów i budynków uprawnia, a nawet obliguje organ podatkowy do dokonania samodzielnych ustaleń mających na celu skonkretyzowanie rzeczywistego przedmiotu opodatkowania, a co za tym idzie - również podstawy opodatkowania.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|