Gazeta Podatkowa nr 45 (1502) z dnia 4.06.2018
Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości
Postanowiłem dokonać rozbiórki budynku, który otrzymałem w spadku po dziadkach. Budynek jest całkowicie zniszczony, nie nadaje się do zamieszkania. Jako spadkobierca po dziadkach chcę w miejsce tego obiektu postawić nowy dom. Poinformowałem urząd gminy o tym, że stan budynku jest zły oraz że zamierzam niedługo dokonać rozbiórki. Czy nadal muszę płacić podatek od nieruchomości w zakresie powierzchni użytkowej tego domu?
Podatek od nieruchomości ma charakter majątkowy i powiązany jest m.in. z byciem właścicielem nieruchomości gruntowej, lokalowej. To czy obiekt jest do czegoś wykorzystywany, czy nie jest zasadniczo bez znaczenia (choć wpływa na zróżnicowanie stawek podatku). Obiekt budowlany pozostaje budynkiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1785 ze zm.) nawet wówczas, gdy ze względów technicznych, prawnych czy faktycznych, nie jest i nie może być wykorzystywany, w tym zgodnie z jego przeznaczeniem. Przykładowo brak okien, schodów wewnętrznych lub ogólna dewastacja budynku nie powodują utraty przez taki obiekt budowlany cech budynku.
Nie ma zatem wątpliwości, że w obecnej sytuacji Czytelnik jest podatnikiem podatku od nieruchomości i podatkowi podlega nie tylko grunt, ale i stary zniszczony dom po dziadkach, który na tym gruncie się znajduje. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Natomiast obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Wówczas podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek. Innymi słowy budynek podlega opodatkowaniu tak długo jak formalnie i faktycznie wykazuje cechy właściwe dla budynku, a gdy przestaje nim być (istnieć), obowiązek płacenia podatku przestaje być aktualny. Zatem po formalnym zakończeniu rozbiórki budynku, czyli wszelkich związanych z tym prac, obowiązek podatkowy wygaśnie (budynek nie będzie fizycznie istniał). Niemniej jednak przyjmuje się, że może to nastąpić wcześniej.
Budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Jeśli więc dany obiekt, w wyniku rozbiórki, został pozbawiony charakterystycznego elementu, już w tym momencie nie stanowi budynku w rozumieniu przepisów, tym samym przestaje być przedmiotem opodatkowania (o czym należy powiadomić organ podatkowy).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|