Gazeta Podatkowa nr 77 (2056) z dnia 25.09.2023
Wyższy podatek od nieruchomości w 2024 r.
Zakończyłem budowę domu. Z tego co się orientuję, od przyszłego roku będę musiał płacić podatek od nieruchomości również od tego budynku. Czy wiadomo już, jaka będzie wysokość tego podatku w 2024 r.?
TAK. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budynki lub ich części. Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku powierzchnia użytkowa. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Przewiduje to art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70). Oznacza to, że Czytelnik w 2024 r. będzie musiał płacić podatek od nieruchomości również za budynek.
Wysokość stawek podatku od nieruchomości na dany rok określa w drodze uchwały rada gminy. Stawki te nie mogą jednak przekroczyć kwot maksymalnych. Na 2024 r. stawki maksymalne ustalone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024 (Mon. Pol. z 2023 r. poz. 774).
Maksymalna wysokość podatku od nieruchomości w 2024 r. Stawki podatku od nieruchomości w 2024 r. nie mogą przekroczyć rocznie m.in. od:
|
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|