Gazeta Podatkowa nr 49 (1506) z dnia 18.06.2018
Spis z natury a plik JPK_VAT
Z końcem czerwca br. planuję zlikwidować firmę. Sporządzę spis z natury towarów, które pozostaną mi na dzień likwidacji firmy. Jak wpisać wartość kwoty VAT wynikającej z remanentu do pliku JPK_VAT?
W przypadku zaprzestania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT (art. 14 ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT). W myśl art. 14 ust. 5 ustawy o VAT spis z natury należy sporządzić na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i kwocie podatku należnego, dołącza się do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Podstawą opodatkowania towarów objętych spisem z natury jest cena ich nabycia (bez podatku) lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Wynika to z art. 14 ust. 8 ustawy o VAT. W uproszczeniu mówiąc jest to ich cena rynkowa pomniejszona o kwotę należnego podatku. W spisie należy ująć zarówno towary handlowe, jak i środki trwałe czy też wyposażenie, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Nie ma tutaj znaczenia okoliczność, czy środki trwałe zostały zamortyzowane oraz to, czy elementy wyposażenia mają obecnie niewielką wartość. Bez znaczenia pozostaje również to, że poniesiony wydatek na te zakupy został sfinansowany otrzymaną dotacją. W remanencie natomiast nie ujmuje się tych towarów, w stosunku do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.
Informację o dokonanym spisie podatnicy mają obowiązek załączyć do deklaracji składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. W informacji tej wskazuje się również ustaloną na podstawie sporządzonego spisu wartość i kwotę podatku należnego. Obowiązek podatkowy związany z likwidacją działalności powstaje w dniu zaprzestania wykonywania przez osobę fizyczną czynności podlegających opodatkowaniu. W deklaracji VAT-7 kwotę VAT z tytułu spisu z natury zamieszcza się w poz. 36.
Zarówno JPK_VAT, jak i deklaracja VAT powinny być odzwierciedleniem ewidencji zakupów i sprzedaży VAT. Dane ujęte w JPK_VAT powinny zatem być zgodne z danymi wykazanymi w deklaracji VAT. W celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia błędów i wątpliwości, zmodyfikowano wersję struktury JPK_VAT tak, by odzwierciedlała w układzie tabelarycznym aktualnie obowiązującą deklarację VAT.
Zasady uwzględniania dokumentów w JPK_VAT są tożsame z zasadami sporządzania deklaracji VAT. Ze schematu JPK_VAT wynika, że kwotę VAT należnego od towarów i usług objętych spisem z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o VAT w "Ewidencji sprzedaży" w strukturze logicznej JPK należy wykazać w polu "K_36".
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|