Poradnik VAT nr 13 (613) z dnia 10.07.2024
Ulga na złe długi - ustalenie terminu korekty VAT
Podatnik sprzedał towar i transakcję udokumentował fakturą, na której określił termin płatności - 60 dni od dnia dokonania dostawy towaru. Czy termin korekty VAT w ramach ulgi na złe długi należy liczyć dopiero od dnia terminu płatności (60 dni + 90 dni)?
Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, czyli gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1 i 1a ustawy o VAT).
Zatem dla skorzystania z ulgi na złe długi nie jest istotna data dokonania transakcji czy wystawienia faktury. Kluczową rolę odgrywa bowiem wyznaczony termin płatności należności z tytułu tej transakcji. Dopiero od tego dnia liczy się 90-dniowy termin, po upływie którego można skorygować VAT.
Przykład
W dniu 8 marca 2024 r. podatnik sprzedał towar i transakcję (w tym samym dniu) udokumentował fakturą. Z faktury tej wynikało, że płatności należy dokonać w terminie 60 dni od dnia dokonania dostawy towaru. Ustalony termin płatności, tj. 60. dzień minął 7 maja 2024 r. A zatem, w dniu 5 sierpnia 2024 r., minie 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturze. |
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|