Gazeta Podatkowa nr 25 (1587) z dnia 28.03.2019
Zakup telefonu na raty a odliczenie VAT z działalności
W lutym 2019 r. na cele prowadzonej działalności gospodarczej zakupiłem telefon. Płatność należności wynikającej z faktury została rozłożona na 36 rat. Kiedy w tej sytuacji mogę odliczyć VAT?
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Trzeba mieć na uwadze, że prawo to powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Wynika to z art. 86 ust. 10 i ust. 10b ustawy o VAT.
Wskazać należy, że w przepisach o VAT nie uregulowano w sposób szczególny zasad odliczania VAT od zakupów, za które płatność realizowana jest w systemie ratalnym. Wyjątek stanowią podatnicy rozliczający VAT metodą kasową. Jak bowiem określa art. 86 ust. 10e ustawy o VAT, prawo do odliczenia VAT w odniesieniu do nabytych przez małego podatnika towarów i usług, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi.
Z pytania wprost nie wynika, aby Czytelnik był małym podatnikiem rozliczającym VAT kasowo. W konsekwencji ma on prawo do odliczenia całej kwoty VAT wynikającej z faktury dokumentującej zakup telefonu w deklaracji VAT-7 za luty 2019 r.
Jeżeli Czytelnik nie skorzysta z przysługującego mu prawa do odliczenia VAT w tym terminie, to na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT będzie mógł tego dokonać w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, tj. marzec bądź kwiecień 2019 r.
Odliczenie podatku naliczonego możliwe jest oczywiście pod warunkiem istnienia związku zakupu z wykonywaniem działalności opodatkowanej.
Należy nadmienić, że odliczenie w późniejszym terminie możliwe jest na zasadzie korekty, o której mowa w art. 86 ust. 13 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Może tego dokonać nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|