Gazeta Podatkowa nr 67 (1942) z dnia 22.08.2022
Odliczenie VAT na podstawie duplikatu faktury
Faktura za zakup towaru wystawiona w dniu 19 października 2021 r. nigdy do firmy nie dotarła. W dniu 20 lipca 2022 r. otrzymałem duplikat tej faktury. Czy w tej sytuacji odliczenia VAT na podstawie duplikatu mogę dokonać w rozliczeniu za lipiec 2022 r.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1405786)
W świetle art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT dokumentem, na podstawie którego podatnik ma prawo do odliczenia VAT, pod warunkiem istnienia związku zakupu z wykorzystywaniem do wykonywania czynności opodatkowanych, jest zasadniczo faktura.
W myśl art. 106l ustawy o VAT w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia wystawia ponownie fakturę:
- na wniosek nabywcy - zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika,
- zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy.
Podatnik z przysługującego mu prawa do odliczenia VAT może skorzystać w terminach określonych w art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że prawo do odliczenia VAT przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym z tytułu danej transakcji powstał obowiązek podatkowy u sprzedającego. Prawo to nie może być jednak zrealizowane wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę potwierdzającą zakup. Jeżeli natomiast podatnik nie dokonał odliczenia VAT w ww. terminie, może to zrobić w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (gdy VAT rozliczany jest za okresy miesięczne) bądź w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (w przypadku podatnika rozliczającego się z VAT kwartalnie).
Wskazane zasady mają także zastosowanie do duplikatów faktur. Przy czym termin odliczenia VAT z duplikatu faktury uzależniony jest od tego, czy pierwotny dokument zakupu dotarł do adresata i następnie zaginął, czy też w ogóle podatnik go nie otrzymał. W przypadku gdy podatnik odliczył VAT z otrzymanej faktury, która następnie zaginęła, duplikat stanowi wyłącznie potwierdzenie prawa do tego odliczenia. Natomiast w sytuacji gdy pierwotna faktura nie dotarła do nabywcy, duplikat należy traktować jak oryginał faktury. Prawo do odliczenia VAT przysługuje wówczas w ww. terminach.
Z pytania wynika, że pierwotna faktura nie dotarła do uczestnika forum, w związku z czym nie skorzystał on z prawa do odliczenia VAT. Otrzymany duplikat faktury będzie zatem podstawą odliczenia VAT. Przysługujące prawo do odliczenia VAT uczestnik forum może zrealizować najwcześniej w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat (tj. za lipiec 2022 r.).
"(...) Decydujące znaczenie - dla powstania prawa do odliczenia i terminu jego realizacji - ma fakt czy podatnik otrzymał (a jeśli tak, to kiedy) fakturę pierwotną oraz data otrzymania duplikatu faktury pierwotnej. (...)". Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 23 grudnia 2021 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.728.2021.2.IZ |
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|