Gazeta Podatkowa nr 14 (1785) z dnia 18.02.2021
Obowiązek podatkowy w VAT od usługi transportu
W styczniu 2021 r. wykonałem usługę transportu. Fakturę dokumentującą fakt wykonania usługi wystawiłem w lutym 2021 r. Kiedy w tej sytuacji powinienem rozpoznać obowiązek podatkowy - w dacie wykonania usługi czy w dacie wystawienia faktury?
W myśl zasady ogólnej zawartej w art. 19a ustawy o VAT (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.) obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
Zgodnie z powołanym przepisem podatek staje się wymagalny w miesiącu wykonania usługi i, co do zasady, zostaje rozliczony za ten okres rozliczeniowy. Przy czym za datę wykonania usługi należy uznawać dzień, w którym zostanie wykonana ostatnia czynność składająca się na świadczoną usługę transportową.
Pamiętać należy, że jeżeli przed wykonaniem usługi podatnik otrzyma całość lub część zapłaty (przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę itp.), obowiązek podatkowy od otrzymanej kwoty powstaje z chwilą otrzymania tej wpłaty (w tej części). Tak stanowi art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.
W omawianej sytuacji obowiązek podatkowy od wykonanej usługi transportowej powstał w styczniu 2021 r. i w rozliczeniu za ten właśnie miesiąc uczestnik forum powinien rozliczyć podatek należny z tego tytułu. Fakt wystawienia w lutym 2021 r. faktury dokumentującej wykonanie usługi pozostaje bez znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Przykład Podatnik VAT w dniu 29 stycznia 2021 r. wykonał dla innego podatnika usługę transportu towarów. W dniu 10 lutego 2021 r. wystawił fakturę dokumentującą fakt jej wykonania. Obowiązek podatkowy w VAT powstał z chwilą wykonania usługi, tj. w styczniu 2021 r. |
"(...) Strony zawierające umowę, w tym umowę dotyczącą transakcji, której przedmiotem jest świadczenie usług, mogą dowolnie kształtować jej treść w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa. Podkreślić jednakże należy, że ustalenie zakresu świadczonej usługi i w konsekwencji momentu jej wykonania powinno następować w sposób obiektywny. Oznacza to, że postanowienia umowne w tej kwestii niewątpliwie są istotne, niemniej jednak należy zwrócić uwagę na charakter i specyfikę danego świadczenia, aby zapobiec możliwości manipulowania przez strony umowy momentem wykonania danej usługi, a w konsekwencji nieuzasadnionego przesuwania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług (...)". Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 23 grudnia 2019 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.380.2019.2.JS |
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|