Gazeta Podatkowa nr 22 (1272) z dnia 17.03.2016
Opodatkowanie spadku położonego za granicą
Jestem jedynym spadkobiercą po cioci (siostrze mojej mamy). Zapisała ona cały spadek na mnie (nie ma dzieci ani męża). Ciocia mieszkała za granicą. Majątek spadkowy położony jest częściowo w Polsce, a częściowo za granicą. Czy w takiej sytuacji muszę płacić podatek od całości spadku, czy jedynie od tej części, która znajduje się w kraju?
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski. Taka jest reguła. Jednakże nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystarczy zatem, aby spadkobierca spełniał choćby jedno z tych kryteriów ("lub" to alternatywa nierozłączna). Wynika to z art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2016 r. poz. 205).
Dla oceny czy nabywca posiada jeden z wymienionych przymiotów, decydujący jest moment nabycia spadku, a więc otwarcia spadku. Późniejsze zmiany miejsca stałego pobytu czy obywatelstwa nie będą mieć wpływu na ustalenie zasad opodatkowania spadku. Takie rozwiązanie prawne może powodować, że spadek będzie opodatkowany w dwóch różnych państwach - w Polsce, na mocy powołanych wcześniej przepisów (z powodu "związania" nabywcy-spadkobiercy z Polską) oraz za granicą (z uwagi na miejsce położenia rzeczy lub wykonywania praw wchodzących do spadku).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|