Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (787) z dnia 10.11.2012
Darowizna udziałów w spółce jawnej - podatek od spadków i darowizn
Wspólnikami spółki jawnej są trzy osoby (małżonkowie i syn). Wspólnicy będący małżonkami postanowili wystąpić ze spółki i przekazać w formie darowizny swoje udziały synowi, syn natomiast chciałby przekazać część udziałów swojej żonie. Jak należy rozliczyć takie zdarzenie w zakresie podatków dochodowego i od spadków i darowizn?
W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.), dalej u.p.s.d., podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 u.p.s.d., opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9.637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.
Na podstawie zaś art. 14 ust. 3 pkt 1 u.p.s.d., do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Równocześnie, w świetle art. 4a ust. 1 u.p.s.d., zwalnia się od tego podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu np. darowizny.
Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych winno być dokonane na formularzu SD-Z2, określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz. U. nr 243, poz. 1762 ze zm.).
W przypadku niespełnienia warunku zgłoszenia w ww. terminie przedmiotowe nabycie podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (art. 4a ust. 3 u.p.s.d.). Pamiętać przy tym należy, że termin 6-miesięczny jest terminem materialnym i w razie jego niedotrzymania nie ulega przywróceniu.
Do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, względnie od tego podatku zwolnionych, nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Dodatkowo, mocą art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PDOF, świadczenia nieodpłatne, do których zaliczane są także darowizny, otrzymane od osób najbliższych, są wolne od podatku dochodowego.
Podsumowując:
Zarówno darowizna udziałów w spółce jawnej dokonana przez rodziców na rzecz syna, jak i darowanie części udziałów stanowiących majątek osobisty obdarowanego syna - męża jego żonie - o ile zostaną w ustawowym terminie zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego - korzystają ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|