Serwis Podatkowy nr 4 (208) z dnia 10.04.2013
Darowizna na rzecz spółki osobowej a przychód spółki
WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO
z 8 stycznia 2013 r.
sygn. akt II FSK 1019/11
(źródło: Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych)
"(…) Z uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji wynika, że Skarżąca wystąpiła do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny. Skarżąca i jej małżonek są jedynymi wspólnikami spółki osobowej. Syn Skarżącej rozważa dokonanie darowizny na rzecz spółki. W tym stanie rzeczy Skarżąca zadała następujące pytania:
- czy będzie mogła, wraz z mężem, skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (…) - powoływanej dalej jako "u.s.d.";
- czy w razie braku (...) prawa do powyższego zwolnienia będzie mogła, wraz z mężem, skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 125 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (…) - powoływanej dalej jako "u.p.d.o.f.".
W ocenie Skarżącej, ponieważ spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego, obowiązek podatkowy powstaje u wspólnika, a nie Spółki - stąd też darowizna podlega zwolnieniu od podatku na mocy art. 4a u.s.d. Ponadto, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych milczy na temat możliwości zaliczenia do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opisanej powyżej darowizny. Niemniej jednak, gdyby nawet do opisanego stanu przyszłego miały mieć zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, darowizna podlegałaby zwolnieniu, o którym jest mowa w art. 21 ust. 1 pkt 125 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f.
W interpretacji indywidualnej (…) Minister Finansów uznał stanowisko Skarżącej w powyższym zakresie za nieprawidłowe. Wskazując na art. 8 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (…) - powoływanej dalej jako "k.s.h.", organ zwrócił uwagę, że spółki osobowe mogą we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Wobec powyższego, skoro nabywcami darowizny nie byliby wspólnicy, lecz spółka, darowizna stanowiłaby jej przychód w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f. Adresatami wskazanego przez Skarżącą zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f. są natomiast osoby fizyczne, a co za tym idzie, nie może mieć ono zastosowania do opisanej we wniosku sytuacji.
(…) Skarżąca złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na interpretację podatkową. Podniesiono w niej zarzut naruszenia art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f. (…)
Wojewódzki Sąd Administracyjny skargę oddalił jako bezzasadną.
(…) Skarżąca wniosła o uchylenie w całości zarówno zaskarżonego wyroku, jak i poprzedzającej go interpretacji indywidualnej oraz rozpoznanie skargi. (…)
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Skarga kasacyjna nie ma usprawiedliwionych podstaw, przeto nie zasługuje na uwzględnienie. (…) Sąd pierwszej instancji prawidłowo (...) ocenił stanowisko zawarte w zaskarżonej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego. Jakkolwiek spółki osobowe są transparentne podatkowo, to wnioski wywiedzione z tego faktu w skardze kasacyjnej należy uznać za zbyt daleko idące i pozostające w sprzeczności z treścią art. 8 ust. 1 i art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f. Spółki osobowe na mocy art. 8 k.s.h. mogą być podmiotem stosunku prawnego - tym samym to spółka osobowa, a nie jej wspólnicy nabywają nieodpłatne świadczenie. Słusznie zatem zauważył sąd pierwszej instancji, że w sprawie nie mógł mieć zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f., jako że spółka nie może otrzymać nieodpłatnego świadczenia od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, prawidłowo uznano, że do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego miałby zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f., ponieważ to spółka osobowa nabyłaby nieodpłatne świadczenie, a nie jej wspólnicy. Nie można przyjąć - jak podnosi Skarżąca - że przysporzenie z tytułu darowizny powstaje u wspólników, a nie spółki osobowej, ponieważ na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie istnieje pojęcie przychodu spółki osobowej. Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f., dochody z udziału w spółce opodatkowane są osobno u każdej osoby będącej wspólnikiem takiej spółki w stosunku do jej udziału, bowiem podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz osoba fizyczna. Opodatkowaniu podlegają nie dochody spółki osobowej, lecz dochód osiągany przez każdego ze wspólników, do którego ustalenia należy stosować reguły powołane w ustawie podatkowej. Powyższe stwierdzenie nie daje jednak podstaw do wnioskowania, że spółki osobowe nie osiągają przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym zakresie art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. jasno stanowi, że opodatkowaniu podlega przychód uzyskany przez wspólnika z tytułu udziału w zysku osiągniętym przez spółkę niebędącą osobą prawną. W świetle przywołanego przepisu czym innym są zatem zysk spółki osobowej i źródła jego pochodzenia (np. darowizna), a czym innym przychód wspólnika z tytułu udziału w zysku spółki, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (…)"
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|