Gazeta Podatkowa nr 54 (991) z dnia 8.07.2013
Karna stawka za niezgłoszenie darowizny do opodatkowania
Wiele lat temu otrzymałem darowiznę od wujka i nie zapłaciłem od niej podatku. Nie informowałem o darowiźnie urzędu skarbowego. W trakcie kontroli złożyłem oświadczenie, że środki na kupno nieruchomości pozyskałem z legalnego źródła, tj. w dużej mierze z tej darowizny. Organ podatkowy wydał decyzję podatkową za tamtą darowiznę i przyjął stawkę podatku w wysokości 20%. Czy miał do tego prawo, skoro między mną a darczyńcą istnieje bardzo bliski stopień pokrewieństwa?
TAK, gdyż w tym przypadku chodzi o tzw. stawkę karną. W normalnych przypadkach podatnik składa deklarację podatkową według ustalonego wzoru (np. SD-3 albo SD-Z2) i na podstawie takiej deklaracji organ podatkowy wymierza podatek wydając stosowną decyzję podatkową bądź też podatku nie wymierza, gdyż np. podatnik korzysta ze zwolnienia podatkowego. Niemniej kluczowe jest tutaj złożenie zeznania podatkowego, a więc ujawnienie darowizny przed urzędem. Podatek od spadków i darowizn wymierzany jest zasadniczo zgodnie ze skalą podatkową, w której im bliższy stopień pokrewieństwa (bliższa grupa podatkowa), tym stawka podatku jest mniejsza. Wysokość podatku ustala się bowiem w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Te reguły opodatkowania obowiązują wtedy, gdy podatnik postępował zgodnie z prawem, czyli złożył zeznanie podatkowe. Oczywiście obowiązek złożenia zeznania wchodzi w grę wtedy, gdy podstawa opodatkowania przekracza tzw. kwotę wolną, różną w zależności od grupy podatkowej, do której należy nabywca (np. obdarowany czy spadkobierca).
Darowizna niezgłoszona do opodatkowania może być w przyszłości opodatkowana 20% "karną" stawką.
W sytuacji gdy podatnik nie uczyni zadość wymaganiom stawianym przez przepisy, jest traktowany inaczej. Ustawa przewiduje, że nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy podlega opodatkowaniu według stawki 20%, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony. Stanowi o tym art. 15 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.). Jest to więc "karna" stawka podatku. Co więcej, wedle jednego z poglądów w takim przypadku nie bierze się również pod uwagę tzw. kwot wolnych i nie obniża podstawy opodatkowania.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|