Gazeta Podatkowa nr 49 (673) z dnia 21.06.2010
Nie składając oświadczenia o spadku przyjmuje się go automatycznie
Dwa miesiące temu zmarła moja mama. Nie podejmowałam jeszcze żadnej decyzji o spadku. Dowiedziałam się jednak, że nawet jeśli nic nie zrobię, będę dziedziczyć. Czy jest to możliwe? Sądziłam, że nikt nie może być przymuszony do nabycia spadku po zmarłym, zwłaszcza gdy ten pozostawił wysokie zadłużenie.
To prawda, że nikt nie może zostać spadkobiercą wbrew swojej woli. Trzeba jednak pamiętać, że wspomnianą "wolę" bądź jej brak, należy w odpowiedni sposób wyrazić. Tak właśnie jest w prawie spadkowym. Spadkobierca (osoba powołana do spadku w testamencie albo z ustawy) może bowiem przyjąć spadek albo go odrzucić. Jeśli decyduje się na przyjęcie, wówczas może zrobić to wprost (a więc z pełną odpowiedzialnością za długi spadkowe) bądź też z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi do wysokości stanu czynnego spadku).
Wola spadkobiercy zostaje także wtedy wyrażona, gdy nie podejmuje on żadnego działania. Jeśli więc w okresie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku, nie podejmie on żadnych czynności, wtedy w sensie prawnym również podejmuje określoną decyzję. Mianowicie brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku wprost (a więc z pełną odpowiedzialnością za długi zmarłego). Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wynika to z art. 1015 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.).
Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku trzeba więc złożyć w terminie sześciu miesięcy. Można to zrobić albo u notariusza, albo w sądzie rejonowym. W tym miejscu warto dodać, że jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W każdym przypadku warto jednak samemu złożyć takie oświadczenie, aby tak ważnych skutków prawnych dotyczących dziedziczenia nie pozostawiać przypadkowi. Po podjęciu decyzji dotyczącej przyjęcia spadku możliwe będzie przeprowadzenie sprawy spadkowej (w sądzie bądź u notariusza) dotyczącej formalnego potwierdzenia nabycia spadku po zmarłym.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|