Gazeta Podatkowa nr 99 (1036) z dnia 12.12.2013
Pośrednik przy darowiźnie a obowiązek podatkowy
Moja mama przed wyjazdem za granicę postanowiła podarować mi dość znaczną sumę pieniędzy. Nie miałem jednak wówczas rachunku bankowego, dlatego przekazała środki wujowi z poleceniem, by ten ze swojego rachunku zrobił mi przelew, jak tylko założę konto. Wuj przelał mi środki, jednak mamy wątpliwości odnośnie obowiązku podatkowego. Kto w tej sytuacji był darczyńcą - wuj czy mama? Czy na wuju będzie ciążyć obowiązek podatkowy, czy tylko na mnie?
Jeśli sprawa zostanie tak przedstawiona urzędowi skarbowemu i znajdzie to potwierdzenie w dokumentacji, wówczas wuj nie będzie ponosić żadnej odpowiedzialności w związku z darowizną. Z pytania jednoznacznie wynika, że mamy do czynienia tylko z jedną umową darowizny. Umowa została bowiem zawarta między mamą Czytelnika a Czytelnikiem. Natomiast wuj pełnił w tym przypadku jedynie funkcję pośrednika, którego zadaniem jest dokonanie czynności technicznych i faktycznych zmierzających jedynie do przekazania środków finansowych, których właścicielem do momentu ich przekazania Czytelnikowi pozostaje jego mama.
Dla Czytelnika najważniejsze jest terminowe złożenie zeznania podatkowego (w pytaniu jest mowa o dużej kwocie, zatem zapewne przekraczającej 9.637 zł). Aby skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego, należy złożyć zeznanie SD-Z2. Trzeba to zrobić w terminie sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.
Dołączyć do tego trzeba dowód dokumentujący otrzymanie środków finansowych w formie przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek - inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
W orzecznictwie i interpretacjach organów podatkowych jednoznacznie rozstrzygnięto, że darowizna formalnie może być przelana z innego konta niż konto darczyńcy. Nie będzie to podstawą do odmowy udzielenia zwolnienia. Podobnie nie ma konieczności, by rachunek, na który trafiają środki, należał do obdarowanego. Kluczowe jest, aby z treści umowy i przelewów jednoznacznie wynikało kto, komu i ile środków daruje. A przedłożone dokumenty mają za zadanie udowodnić, że taki transfer pieniędzy nastąpił.
Niemniej trzeba jednak pamiętać, że nie można wykluczyć sytuacji, gdy w podobnym układzie jak przedstawiony w pytaniu dojdzie do uznania, że zawarto dwie umowy darowizny. W opisanym przypadku byłyby to umowy pomiędzy mamą Czytelnika a wujem oraz pomiędzy wujem a Czytelnikiem. W takiej sytuacji powstałyby dwa niezależne od siebie obowiązki podatkowe. Wszystko zależy zatem od okoliczności sprawy.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|