Gazeta Podatkowa nr 17 (1058) z dnia 27.02.2014
Darowizna od dziecka dla rodziców - wspólników spółki jawnej
Prowadzę z żoną działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej. Planujemy inwestycję w rozwój spółki. Część środków, jako darowiznę, dostaniemy od naszej dorosłej córki. Czy jeżeli darowizna zostanie dokonana na rzecz spółki, trzeba będzie rozliczyć się z podatku od spadków i darowizn?
NIE. Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy, praw majątkowych (znajdujących się, wykonywanych na terytorium RP) przez osoby fizyczne m.in. tytułem darowizny. Wynika tak z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.).
W sytuacji opisanej w pytaniu nabywcą nie będą osoby fizyczne, ale spółka. Spółka jawna jest tzw. jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, którą ustawa wyposaża w zdolność prawną. W myśl art. 8 § 1 K.s.h. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030) spółka ta może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Trzeba jednak także uwzględnić skutki w zakresie podatku dochodowego. Na gruncie tego podatku w przypadku spółki jawnej podatnikami są wspólnicy, a nie spółka. NSA w wyroku z dnia 8 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1019/11, na kanwie podobnego stanu faktycznego, jak opisany w pytaniu, uznał, że skoro nabywcami darowizny nie byliby wspólnicy, lecz spółka, wówczas darowizna ta stanowić będzie nieodpłatne świadczenie dla spółki, a wspólnicy nie mogliby skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Przy czym jednak inne stanowisko w kwestii nieodpłatnych świadczeń zajmuje Minister Finansów. Więcej na temat kontrowersji co do ustalania nieodpłatnych świadczeń w spółce osobowej pisaliśmy w GP nr 67 z 2013 r., na str. 1.
W sytuacji zatem, gdy córka chce wspomóc finansowo rodziców, można też rozważyć inne rozwiązanie niż darowiznę na rzecz spółki. Córka może przekazać darowiznę najpierw rodzicom, przelewając środki na ich prywatny rachunek bankowy. Będzie ona zwolniona z podatku od spadków i darowizn stosownie do treści art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, o ile spełnione zostaną warunki wskazane w tej regulacji. Następnie zaś rodzice jako wspólnicy mogą wnieść te środki do spółki tytułem wkładu bądź jako pożyczkę. Wiąże się to w obu przypadkach z rozliczeniem PCC według stawki 0,5%.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|