Gazeta Podatkowa nr 39 (1080) z dnia 15.05.2014
Przedawnienie decyzji wymiarowej w podatku od spadków i darowizn
Bieg terminu przedawnienia prawa do wydania decyzji wymiarowej rozpoczyna się dopiero z chwilą powołania się przez podatnika na uzyskanie przysporzenia w sytuacji nabycia, które nie zostało wcześniej zgłoszone do opodatkowania.
STAN FAKTYCZNY:
Decyzją z 27 sierpnia 2010 r. naczelnik urzędu skarbowego ustalił skarżącej zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn w kwocie 8.073 zł od darowizn o łącznej wartości 50.000 zł, otrzymanych w latach 2002-2006 od ojca. Skarżąca powołała się na darowizny w toku postępowania kontrolnego. Ponieważ przysporzenia nigdy nie zostały zgłoszone do opodatkowania, organ podatkowy uznał, że wynikający z nich obowiązek podatkowy powstał z chwilą powołania się na fakt ich otrzymania.
W odwołaniu skarżąca zarzuciła, że zobowiązanie podatkowe przedawniło się z końcem 2007 r. Ostatecznie sprawa trafiła do NSA na skutek skargi kasacyjnej wniesionej przez podatniczkę.
SĄD ORZEKŁ:
Skarga została oddalona. Sąd uznał, że nie ma racji skarżąca, gdy argumentuje, że w zakresie darowizn otrzymanych w 2002 r. organ nie miał prawa wydać decyzji wymiarowej, gdyż uprawnienie do wydania decyzji uległo przedawnieniu.
W szczególnym przypadku - który zachodzi w omawianej sprawie - zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn chwila powstania obowiązku podatkowego nie musi pokrywać się ze zdarzeniem stanowiącym przedmiot opodatkowania (np. wykonaniem darowizny). Innymi słowy, o ile otrzymanie przysporzenia pod tytułem darmym stanowi zdarzenie podlegające opodatkowaniu, o tyle obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą powołania się przez podatnika na tę okoliczność w sytuacji opisanej w omawianym przepisie. W konsekwencji przepisy dotyczące przedawnienia prawa do wydania decyzji wymiarowej należy w tym wyjątkowym przypadku stosować z uwzględnieniem szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Uznać więc należy, że wbrew zarzutom skarżącej podatniczki sąd pierwszej instancji słusznie uwzględnił taką interpretację, która prowadzi do wniosku, że bieg terminu przedawnienia prawa do wydania decyzji wymiarowej rozpoczyna się dopiero z chwilą powołania się przez podatnika na uzyskanie wskazanego w tym przepisie przysporzenia.
Ponadto w tej sytuacji organy podatkowe zgodnie z prawem wymierzyły podatek według stawki 20%. Przepis stanowi bowiem, że nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy podlega opodatkowaniu według stawki 20%, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.
(wyrok NSA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 2500/11)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|