Gazeta Podatkowa nr 69 (1110) z dnia 28.08.2014
Organ podatkowy sprawdza wartość spadku podaną przez podatnika
Muszę wkrótce złożyć zeznanie podatkowe w związku ze spadkiem po cioci. Zostałem obok jej córki wyznaczony w testamencie do dziedziczenia. W formularzu widnieją rubryki, do których muszę wpisać wartość odziedziczonych praw. W jaki sposób ją ustalić, czy mam obowiązek powołać biegłego?
Podatnik nie ma obowiązku korzystać z wyceny biegłego przy ustalaniu wartości spadku w związku ze zgłoszeniem go do opodatkowania. Nie oznacza to oczywiście, że wycena może być dowolna czy niestaranna.
W myśl przepisów podstawę opodatkowania przy nabyciu spadku stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Chodzi więc o wartość rynkową otrzymanych rzeczy i praw.
Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę (spadkobiercę), jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej. Stanowi o tym art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.).
Przy ustalaniu wartości spadku nie trzeba korzystać z wyceny rzeczoznawcy, ale podane wartości muszą odpowiadać rynkowym.
Podana przez podatnika wartość podlega kontroli ze strony organu podatkowego. Jest to oczywiste skoro na podstawie tej wyceny wymierzany jest podatek. Organ podatkowy zainterweniuje, gdy uzna, że podane przez podatnika wartości nie odpowiadają wartości rynkowej. W takim przypadku naczelnik urzędu skarbowego wezwie nabywcę do podwyższenia lub obniżenia tej wartości, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli nabywca, pomimo wezwania, nie określi wartości lub poda wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, naczelnik urzędu skarbowego dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez nabywcę wyceny rzeczoznawcy. Jeśli wartość określona z uwzględnieniem opinii biegłego różnić się będzie o więcej niż 33% w stosunku do wartości podanej przez spadkobiercę, będzie on obciążony kosztami takiej wyceny.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|