Gazeta Podatkowa nr 20 (748) z dnia 10.03.2011
Więcej uprawnień spadkowych dla małżonka spadkodawcy
Jestem powołany do spadku po mojej zmarłej żonie. Dziedziczenie następuje na podstawie ustawy. Czy prawdą jest, że małżonek może otrzymać dodatkowe uprawnienia, ponad swój udział spadkowy?
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Osoby te dziedziczą w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Natomiast gdy nie ma zstępnych spadkodawcy, do spadku powołani są jego małżonek i rodzice. Prawa małżonka spadkodawcy są więc bardzo silne. Dziedziczy on ustawowo zawsze, w każdej konfiguracji, a czasem jego udział spadkowy jest znacznie większy niż pozostałych spadkobierców.
Małżonkowi spadkodawcy przysługują szczególne uprawnienia do spadku po jego współmałżonku, które określane są "zapisem ustawowym". Małżonek dziedziczący z ustawy w zbiegu z innymi spadkobiercami może żądać ze spadku ponad swój udział spadkowy przedmiotów urządzenia domowego, z których za życia spadkodawcy korzystał wspólnie z nim lub wyłącznie sam. Jednakże wspomniane uprawnienie nie przysługuje w dwóch sytuacjach: gdy innymi spadkobiercami są zstępni spadkodawcy, którzy mieszkali razem z nim w chwili jego śmierci oraz gdy wspólne pożycie małżonków ustało za życia spadkodawcy. Wynika to z art. 939 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Przez ustanie pożycia należy rozumieć nie tylko separację formalną (sądową), ale również separację faktyczną. Samo jednak oddzielne zamieszkiwanie nie przesądza o jakiejkolwiek separacji małżonków.
Oznacza to, że jeśli uprawnienie przysługuje, małżonek spadkodawcy ma roszczenie wobec innych spadkobierców, aby przenieśli na niego swoje udziały we współwłasności poszczególnych przedmiotów urządzenia domowego, które zostały przez nich odziedziczone zgodnie z ogólnymi regułami dziedziczenia ustawowego. Małżonkowi oraz innym osobom bliskim spadkodawcy przyznaje się też prawo do korzystania z mieszkania i przedmiotów urządzenia domowego przez okres trzech miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy, o ile mieszkali oni ze spadkodawcą do chwili jego śmierci.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|