Zasady dziedziczenia spadków - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 24 (648) z dnia 25.03.2010
Zawsze można zrzec się dziedziczenia ustawowego
Jestem osobą majętną, dlatego chciałabym zrzec się mojej części spadku, który będzie przypadać mi w przyszłości po mojej mamie w razie dziedziczenia ustawowego. Chciałabym, aby moja część przypadła mojemu bratu. Czy można podpisać taką umowę?
Prawo nie pozwala na zawieranie jakichkolwiek umów dotyczących spadku z żyjącą jeszcze osobą. Jednak w drodze pewnego wyjątku dopuszcza się podpisanie umowy o zrzeczenie się spadku. Skutkiem tej umowy jest zrzeczenie się przez spadkobiercę ustawowego dziedziczenia po spadkodawcy. Z reguły takie zrzeczenie obejmuje również zstępnych zrzekającego się (np. jego dzieci), jednak odnośnie tej kwestii można umówić się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od odziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Wynika to z art. 1049 Kodeksu cywilnego.
Tego rodzaju umowa jest więc zawierana pomiędzy przyszłym spadkodawcą (osobą, o której spadek chodzi) a przyszłym spadkobiercą ustawowym. W przeciwieństwie do testamentu własnoręcznego porozumienie to musi zostać zawarte w formie aktu notarialnego. W przeciwnym wypadku będzie nieważne. Jeśli strony nie chcą, aby zrzeczenie się spadku rozszerzało się również na zstępnych spadkobiercy, wówczas muszą w umowie zamieścić stosowny zapis. Nie jest jednak dopuszczalne wskazanie w takiej umowie spadkobiercy mającego dziedziczyć w miejsce zrzekającego się. Umowa ta nie może bowiem stanowić tytułu powołania do dziedziczenia. Taki skutek można osiągnąć tylko poprzez sporządzenie testamentu i wyznaczenie w nim spadkobiercy. Oznacza to, że Czytelniczka nie może zrzec się udziału w spadku na rzecz swojego brata.
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia może być w każdym czasie uchylona (art. 1050 K.c.). Uchylenie może nastąpić jedynie poprzez zawarcie kolejnej umowy między przyszłym spadkodawcą a tym, kto zrzekł się dziedziczenia. Również w tym przypadku wymagana jest forma aktu notarialnego. Z oczywistych więc względów po śmierci spadkodawcy porozumienia nie można już anulować.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|