Gazeta Podatkowa nr 20 (1165) z dnia 9.03.2015
Kiedy wycenia się spadek z udziałem rzeczoznawcy?
Jestem jednym z dwóch spadkobierców po ciotce. Spadek przyjąłem i wkrótce chcę wnieść sprawę do sądu o potwierdzenie dziedziczenia. Dowiedziałem się, że mam obowiązek złożyć zeznanie podatkowe i podać w nim wartość spadku. Jak powinienem ją ustalić? Czy mam obowiązek korzystać z wyceny biegłego? Nie chcę narazić się na zarzut, że celowo zaniżyłem tę wysokość, zwłaszcza że trudno ustalić wartość niektórych składników.
Czytelnik nie ma obowiązku zlecać rzeczoznawcy sporządzenia operatu szacunkowego. Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę (np. spadkobiercę w stosownym zeznaniu podatkowym), jednak tylko wtedy, gdy odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw. Przepisy dają pewną wytyczną jak tę wartość ustalić. Określa się ją na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju. Przy ustalaniu tej wartości decydujące są "ceny" z dnia powstania obowiązku podatkowego. Stanowi o tym art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz 86).
W interesie podatnika jest podanie wszelkich informacji zgodnie z rzeczywistym stanem rzeczy. Nie nie narazi się bowiem na zarzut organu, że wycena jest zaniżona, a ponadto w dokumentacji organów skarbowych będzie widnieć informacja o tym, że podatnik legalnie otrzymał określoną wartość majątku.
Organ podatkowy kontroluje przedłożone przez podatnika zeznanie. Ma prawo zainterweniować, gdy uzna, że podane przez podatnika wartości nie odpowiadają wartości rynkowej. W takim przypadku naczelnik urzędu skarbowego wezwie nabywcę do podwyższenia lub obniżenia tej wartości, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli nabywca, pomimo wezwania, nie określi wartości lub poda wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, naczelnik urzędu skarbowego dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez nabywcę wyceny rzeczoznawcy. Jeśli wartość określona z uwzględnieniem opinii biegłego różnić się będzie o więcej niż 33% w stosunku do wartości podanej przez spadkobiercę, będzie on obciążony kosztami takiej wyceny.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|