Gazeta Podatkowa nr 34 (1179) z dnia 27.04.2015
Zasiedzenie nieruchomości a podatek
Dwa tygodnie temu wygrałem sprawę o zasiedzenie nieruchomości. Sąd wydał postanowienie stwierdzające, że mimo iż moja babcia kupiła grunt bez aktu notarialnego, jako jej jedyny spadkobierca i posiadacz nieruchomości stałem się blisko rok temu jej właścicielem wskutek zasiedzenia. W urzędzie dowiedziałem się, że mimo to muszę zapłacić podatek. Jaka jest jego wysokość?
To prawda, również od nabycia własności w drodze zasiedzenia należy zapłacić podatek. Zagadnienie to uregulowane jest w ustawie o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.). Obowiązek podatkowy jest w tym przypadku powiązany właśnie z uprawomocnieniem się stosownego orzeczenia sądu. Podatnik jest zobowiązany złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru (zeznanie SD-3). Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.
Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego. Nabycie własności w drodze zasiedzenia podlega opodatkowaniu w wysokości 7% podstawy opodatkowania. Nie stosuje się jednak w tym przypadku tzw. kwoty wolnej (zależnej od grupy podatkowej). Przy nabyciu w drodze zasiedzenia wyłącza się z podstawy opodatkowania wartość nakładów dokonanych na rzecz przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia. Jeżeli na gruncie został wybudowany przez nabywcę budynek stanowiący część składową gruntu, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość tego budynku.
Warto dodać, że zapłacona w przeszłości przez nieformalnego nabywcę kwota z tytułu zawarcia nieformalnej umowy kupna-sprzedaży nieruchomości nie jest nakładem w rozumieniu powołanego przepisu (wyrok NSA z dnia 23 stycznia 1990 r., sygn. akt SA/Wr 749/89). Jest to o tyle ważne, że często konieczność powołania się na zasiedzenie (aby uzyskać tytuł własności) wynika z tego, iż w przeszłości zawarto nieformalne umowy kupna-sprzedaży gruntu, bez formy aktu notarialnego, co spowodowało, że własność nie przeszła na nabywcę.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|