Gazeta Podatkowa nr 44 (1189) z dnia 1.06.2015
Umowa użyczenia a podatek od spadków i darowizn
Mimo że umowa użyczenia ze swej natury należy do umów nieodpłatnych, to jednak nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W konsekwencji taka czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu wspomnianym podatkiem.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca zamierzał użyczyć nieodpłatnie cały budynek usługowy wraz z działką spółce cywilnej prowadzonej z bratem, tak, aby spółka mogła poczynić inwestycje w przedmiotowej nieruchomości. W związku z tym zadano m.in. pytanie, czy nieodpłatne użyczenie będzie podlegało podatkowi od spadków i darowizn.
W ocenie wnioskodawcy w ustawie o podatku od spadków i darowizn nie ma takiego przedmiotu opodatkowania jak umowa użyczenia, a zatem umowa użyczenia budynku spółce cywilnej jest umową, do której ustawa o podatku od spadków i darowizn nie ma zastosowania.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, stwierdzając że ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa krąg nabywców i granice przedmiotu opodatkowania. Opodatkowane w ten sposób jest nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem: dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego, darowizny, polecenia darczyńcy, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku, a także nieodpłatnej renty, użytkowania oraz służebności.
Wspomniany katalog ma charakter zamknięty. Zatem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko nabycie przez osoby fizyczne i to takie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny. W związku z zawarciem umowy użyczenia na wnioskodawcy jako wspólniku spółki cywilnej nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w tym podatku.
Spółka cywilna jako forma współdziałania osób nie ma podmiotowości prawnej, co oznacza, że nie może być stroną czynności prawnej. Stronami umów są wspólnicy spółki cywilnej, np. osoby fizyczne będące jak w tym wypadku wspólnikami spółki cywilnej.
Instytucję umowy użyczenia regulują przepisy ustawy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 710 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Ponieważ użyczenie jest umową zobowiązaniową, rodzącą stosunki obligacyjne między stronami, w szczególności regulującą używanie rzeczy, stanowi umowę bardzo zbliżoną do najmu i dzierżawy. Strony umów użyczenia, najmu i dzierżawy godzą się na oddanie innej osobie rzeczy do czasowego z niej korzystania przy zastrzeżeniu obowiązku zwrotu. Świadczenie użyczającego, wynajmującego oraz wydzierżawiającego polega na znoszeniu używania określonej rzeczy odpowiednio przez biorącego, najemcę bądź dzierżawcę.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 8 maja 2015 r., nr IBPBII/1/4515-20/15/MD)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|