Gazeta Podatkowa nr 49 (1194) z dnia 18.06.2015
W jaki sposób załatwić formalności podatkowe w związku z zachowkiem?
Zamierzam dochodzić od rodzeństwa zachowku. Zostałam przez ojca pominięta w testamencie, spadkobiercami zostali moi bracia. Bracia złożyli już do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe, aby nie płacić podatku. Czy mi również będzie przysługiwać takie uprawnienie? Jeżeli tak, to kiedy powinnam złożyć zeznanie?
Nabycie rzeczy (praw) w drodze zachowku również podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn. Podobnie jak rodzeństwo, Czytelniczka również będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podatkowego, skutkiem czego nie będzie musiała płacić żadnego podatku od zachowku. Uprawniony do zachowku (np. dziecko zmarłego) może dochodzić od spadkobierców zapłaty określonej sumy pieniężnej bądź przeniesienia na niego praw o określonej wartości. Niemniej jednak w przeciwieństwie do spadkobierców nie nabywa od razu zachowku, a jedynie prawo jego dochodzenia (roszczenie). Ten aspekt również wpływa na termin złożenia zeznania podatkowego.
W myśl przepisów zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Przy dziedziczeniu termin wynosi również sześć miesięcy, ale liczony jest od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W przypadku zachowku obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86). Dopiero zatem po spełnieniu roszczenia przez rodzeństwo Czytelniczki liczony będzie termin do złożenia wspomnianej deklaracji podatkowej. Złożenie deklaracji spowoduje zgłoszenie przysporzenia do urzędu skarbowego oraz pozwoli uniknąć płacenia podatku.
Po otrzymaniu zachowku (bądź jego części) Czytelniczka powinna złożyć zeznanie na formularzu SD-Z2 do właściwego dla siebie urzędu skarbowego. W formularzu musi podać m.in. wartość otrzymanego przysporzenia, a także podstawę prawną i relację osobistą względem spadkodawcy. Mimo że zachowek płacą spadkobiercy, pochodzi on z masy spadkowej. Zatem wskazać należy spadkodawcę - ojca, a nie spadkobierców - rodzeństwo. Jeśli powyższe formalności nie zostaną spełnione (termin oraz złożenie prawidłowego zeznania na urzędowym formularzu), opodatkowanie zachowku będzie mieć miejsce i nastąpi na zasadach ogólnych właściwych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|