Gazeta Podatkowa nr 81 (1226) z dnia 8.10.2015
Podatek od nieruchomości przy sprzedaży z przyczepy
Przyczepa specjalistyczna przeznaczona i wykorzystywana na cele działalności gastronomicznej czy handlowej spełnia pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym warunki do uznania jej za tymczasowy obiekt budowlany. Tym samym zasadne może okazać się opodatkowanie jej podatkiem od nieruchomości. Taki wniosek płynie z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 1280/14.
W rozpatrywanej sprawie pracownica spółki dokonywała sprzedaży pieczywa z przyczepy. Strażnik Straży Miejskiej udał się na miejsce, gdzie posadowiona była przyczepa (posiadająca numer rejestracyjny) i zażądał od sprzedającej opłaty targowej w wysokości 500 zł. Pracownica spółki odmówiła uiszczenia opłaty. W związku z tym wobec spółki wszczęte zostało postępowanie w sprawie określenia wysokości zobowiązania w opłacie targowej. Organ pierwszej instancji wymierzył spółce zobowiązanie w wysokości 500 zł. Spółka od tej decyzji złożyła odwołanie. Zarzuciła ona błędne przyjęcie przez organ, że kiosk handlowy, z którego prowadzono sprzedaż pieczywa, jest przyczepą samochodową. Spółka w szczególności zaznaczyła, że pawilon, z którego prowadzono sprzedaż, posadowiony był na fundamentach i był do nich na stałe przytwierdzony. W jej opinii bezspornym jest również fakt, iż pawilon ten posiada dach oraz wydzielone przestrzenie za pomocą przegród budowlanych. W ocenie spółki ustawodawca nie definiuje w żaden sposób, że obiekt handlowy, któremu nadano numer rejestracyjny, nie może być jednocześnie obiektem budowlanym w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję. Sprawa trafiła do WSA w Gliwicach.
Sąd uznał, że skarga spółki jest zasadna. W jego opinii przyczepa będąca przedmiotem sporu powinna zostać opodatkowana podatkiem od nieruchomości i tym samym niezasadne jest żądanie wniesienia opłaty targowej. Sąd wskazał jednocześnie, że nie każdy tymczasowy obiekt budowlany jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W tym celu przywołał uchwałę NSA podjętą w składzie 7 sędziów z dnia 3 lutego 2014 r., sygn. akt II FPS 11/13, z której płynie wniosek, iż tymczasowy obiekt budowlany podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, o ile jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|