Gazeta Podatkowa nr 9 (1259) z dnia 1.02.2016
Różna wysokość pomieszczeń a podatek od nieruchomości
Kupiłem stary dom. Znajdują się w nim pomieszczenia o różnej wysokości, w tym poddasze i piwnica. Czy wszystkie pomieszczenia budynku powinny być brane pod uwagę dla celów ustalenia podatku od nieruchomości, nawet te, z których nie można normalnie korzystać, np. z uwagi na małą wysokość?
Podatkowi od nieruchomości podlegają m.in. budynki lub ich części. Podstawę opodatkowania stanowi w takim przypadku powierzchnia użytkowa. Zgodnie z definicją ustawową jest to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.
Z punktu widzenia podatkowego istotna jest nie tylko wielkość pomieszczeń, ale także ich wysokość. Przyjmuje się bowiem, że powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku tylko w 50%. Natomiast gdy taka wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę całkowicie pomija się. Stanowi o tym art. 4 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.).
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 6 maja 2004 r., sygn. akt I SA/Bd 63/04, wysokość kondygnacji w świetle to odległość między podłożem a najniższym trwałym elementem konstrukcyjnym stropu.
Przykładowo, gdy powierzchnia poddasza użytkowego wynosi 50 m2, a jej wysokość to 2,15 m, wówczas dla celów podatkowych przyjętych zostanie jedynie 25 m2 i o tę wartość zostanie powiększona powierzchnia użytkowa budynku.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|