Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (271) z dnia 1.04.2010
Rozliczenie nadpłaty podatku od nieruchomości
Spółka w 2009 r. złożyła korektę podatku od nieruchomości, z której wynikała nadpłata. W 2010 r. urząd gminy po potrąceniu należnego podatku za 2010 r. zwrócił różnicę z nadpłaty. Do tej pory podatek od nieruchomości był zaliczany do kosztów (po zapłacie) w wysokości 1/12 za każdy miesiąc. W związku z tym, że za 2010 r. nie będzie płatności podatku, kiedy będzie on w firmie kosztem uzyskania przychodów?
Podatek od nieruchomości, jako koszt pośredni, powinien być kosztem podatkowym w dniu jego ujęcia jako koszt w prowadzonych przez spółkę księgach rachunkowych (art. 15 ust. 4e updop).
Podatek od nieruchomości jest obowiązkiem o charakterze publicznoprawnym, wynikającym z mocy prawa w związku z posiadanym majątkiem (nieruchomością), dotyczy zatem składników majątku, które służą uzyskiwaniu przychodów. Jest kosztem uzyskania przychodów związanym z funkcjonowaniem podatnika, mającym na celu utrzymanie (zachowanie) źródła przychodów. Reasumując, podatek od nieruchomości kwalifikowany jest do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia, tj. w dacie jego ujęcia w księgach rachunkowych, a w analizowanym przypadku w dacie jego potrącenia w ramach nadpłaty. Ze względu na istotność tego podatku nie ma przeszkód do jego rozliczenia na dotychczasowych zasadach, tj. co miesiąc po 1/12 kwoty potrąconego podatku.
Na gruncie podatkowym, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 6 updop do przychodów nie zalicza się m.in. zwróconych podatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, a zatem a contrario zwrócony podatek od nieruchomości, zaliczony do kosztów podatkowych, jest przychodem podatkowym. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wyrażonym w interpretacji indywidualnej z 25 listopada 2008 r., nr IPPB3/423-1386/08-2/KB „(...) w przypadku wydania przedmiotowej decyzji, w takiej części w jakiej wcześniej podatek od nieruchomości zaliczono do kosztów uzyskania przychodu, nadpłata będzie stanowiła przychód podatkowy”. Natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 stycznia 2009 r., nr ILPB3/423-719/08-3/ŁM wyjaśnił, że „(...) jeśli w wyniku decyzji właściwego organu podatkowego stwierdzona zostanie konieczność zwrotu podatku od nieruchomości za lata 2003-2007, poniesione przez Spółkę wydatki, odpowiadające kwocie podatku, będą stanowiły w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód Spółki w momencie faktycznego otrzymania zwrotu podatku. Jednocześnie, w związku z rozpoznaniem przychodu, na Spółce nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty rocznych deklaracji podatkowych (CIT-8) za lata podatkowe 2003-2007, na podstawie przepisów art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa”. W takiej sytuacji, w odniesieniu do tej części, w jakiej wcześniej podatek od nieruchomości został zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, wynikający z nadpłaty jego zwrot w jakiejkolwiek postaci, w tym w wyniku potrącenia, będzie stanowił przychód podatkowy.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|