Gazeta Podatkowa nr 19 (851) z dnia 5.03.2012
Zwolnienie z opodatkowania wynajętych nieruchomości
Wynajęcie przez spółkę nieruchomości dla organizacji pożytku publicznego celem prowadzenia przez nią nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego uprawnia spółkę do skorzystania ze zwolnienia w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka wynajmuje nieruchomości od Skarbu Państwa, w związku z czym opłaca za nie podatek od nieruchomości. Część z tych powierzchni została podnajęta stowarzyszeniu, które posiada status organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie to na podnajętej powierzchni prowadzi nieodpłatną działalność pożytku publicznego - prowadzi trening umiejętności zawodowych dla swoich podopiecznych - osób chorujących psychiczne.
W opinii spółki na mocy podpisanej umowy podnajmu w odniesieniu do tych powierzchni zastosowanie powinien mieć art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Stanowi on, że nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego podlegają zwolnieniu z obowiązku opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Zasadniczo opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Ustawodawca przewidział w art. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych katalog zwolnień w opodatkowaniu nieruchomości podatkiem od nieruchomości. Jedno z nich przewiduje zwolnienie w odniesieniu do nieruchomości lub ich części zajętych na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Jak podkreślił Prezydent Miasta w wydanej interpretacji zwolnienie to ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, w związku z czym z opodatkowania zwolnione są nieruchomości bądź ich części w sytuacji, kiedy dany podmiot wykorzystuje je w określonym celu. Oznacza to, że zwolnienie ma także zastosowanie w odniesieniu do nieruchomości niebędących własnością organizacji pożytku publicznego, a jedynie przez nie zajmowanych. Z taką sytuacją mamy do czynienia w opisanym przypadku.
Prezydent w swojej interpretacji podkreślił, że pojęcie "zajęcia na prowadzenie danego rodzaju działalności" należy rozumieć jako faktyczne wykorzystywanie nieruchomości na konkretną działalność. Czyli w opisanym przypadku, aby można było skorzystać ze zwolnienia w opodatkowaniu, nieruchomości muszą być faktycznie zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego z wyłączeniem jakichkolwiek innych, w szczególności komercyjnych funkcji.
Oznacza to, że prowadzenie jakiejkolwiek działalności odpłatnej skutkuje brakiem podstaw do zastosowania zwolnienia.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 16 września 2011 r., nr PD-01.3120.8.17.2011.GK)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|