Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 34 (789) z dnia 1.12.2012
Rozbudowa budynku - podatek od nieruchomości
Firma w maju 2012 r. zakończyła rozbudowę budynku (nadbudowa kondygnacji). Od kiedy mamy płacić podatek od nieruchomości od dobudowanej powierzchni?
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm., dalej u.p.o.l.). Co do zasady, taką okolicznością jest dla budynku nabycie prawa własności, a niekiedy - jego posiadanie. Drugą okolicznością decydującą o powstaniu obowiązku podatkowego od budynku jest istnienie budynku lub jego części (art. 6 ust. 2 u.p.o.l.). Ta okoliczność powstaje wraz z wybudowaniem budynku lub jego części. Wówczas obowiązek zapłacenia podatku jest przesunięty na dzień 1 stycznia roku następnego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Czy przesunięcie to dotyczy również istniejącego już budynku, który został następnie rozbudowany? Zdania gminnych organów podatkowych są w tej kwestii podzielone. Niektóre stoją na stanowisku, że w przypadku rozbudowy mamy do czynienia z powiększeniem powierzchni użytkowej istniejącego już budynku, a więc ze zdarzeniem mającym wpływ na wysokość opodatkowania budynku w tym roku, które powoduje, że podatek ulegnie podwyższeniu poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie rozbudowy (art. 6 ust. 2 u.p.o.l.). Do poglądu tego skłaniać ma literalne brzmienie art. 6 ust. 2 u.p.o.l. (tak interpretacja Urzędu Miasta w Poznaniu z 14 października 2010 r., nr Fn.VIII/31 102-1-4/10).
Odmienne stanowisko znajduje oparcie w analizie przepisu art. 6 ust. 2 w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości może być zarówno budynek, jak i jego część. Z kolei przesunięcie terminu powstania obowiązku podatkowego na dzień 1 stycznia roku następnego po zakończeniu budowy zależy od istnienia budynku lub jego części. Ustawa podatkowa nie definiuje pojęcia "budowa".
Definicję taką zawiera natomiast art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.). Przez "budowę" w rozumieniu Prawa budowlanego należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Rozbudowa budynku powinna być zatem traktowana na gruncie u.p.o.l. jako budowa części budynku, która jest - jak wskazaliśmy - odmiennym od budynku przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W konsekwencji, przewidziane w art. 6 ust. 2 u.p.o.l. "wakacje" podatkowe powinny dotyczyć również nowo wybudowanej części budynku (tak interpretacja Urzędu Miasta w Mysłowicach z dnia 12 stycznia 2009 r., nr WPIOL.I.3110-P-09, Prezydenta Białegostoku z dnia 1 marca 2007 r., nr FK-03-1-4/3110/341/257 i Prezydenta Krakowa z dnia 12 marca 2003 r., nr FN.IV.0717-I-7/06/07). Powyższe stanowisko - naszym zdaniem - zasługuje na aprobatę, wobec czego pytający powinien płacić podatek od nieruchomości od powierzchni użytkowej dobudowanej kondygnacji od dnia 1 stycznia 2013 r.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|