Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (702) z dnia 1.07.2010
Grunty rolne przedsiębiorcy
Czy grunty rolne będące własnością przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?
Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Wydawać by się mogło, że w świetle tego przepisu wszystkie grunty znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorcy powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Nie można jednak posługiwać się definicją gruntów związanych z działalnością gospodarczą wskazaną w art. 1a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, która sformułowana jest dla potrzeb określenia właściwej stawki podatku, bez uprzedniego ustalenia, czy dany grunt w ogóle opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlega. Definicja ta nie służy bowiem określeniu zakresu przedmiotowego podatku od nieruchomości.
Podstawowym kryterium wynikającym z art. 2 ust. 2 ww. ustawy rozgraniczającym zaliczenie do przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym czy też podatkiem leśnym jest klasyfikacja w ewidencji gruntów i budynków. Gdy więc grunt sklasyfikowany jest w ewidencji gruntów i budynków jako użytek rolny, grunt zadrzewiony i zakrzewiony na użytku rolnym lub las, podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym.
Dopiero kolejnym kryterium jest okoliczność, czy grunt, który został tak sklasyfikowany, zajęto na prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż grunty rolne lub leśne zajęte na taką działalność opodatkowuje się podatkiem od nieruchomości. O zajęciu gruntu na działalność gospodarczą można mówić wtedy, gdy rzeczywiście wykonywane są na nim czynności składające się na prowadzenie działalności gospodarczej. Sytuację taką można upatrywać na przykład w zmianie przeznaczenia gruntów w planie przestrzennym, rozpoczęciu prac melioracyjnych, wytyczaniu dróg, przebudowie linii energetycznych czy wykonaniu sieci wodno-kanalizacyjnych.
Dopóki więc pytający swojego gruntu rolnego nie zajmie na działalność gospodarczą, nie będzie płacić podatku od nieruchomości.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|