Gazeta Podatkowa nr 30 (967) z dnia 15.04.2013
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości myjni bezdotykowej
Spółka z o.o. jest w trakcie budowy samochodowej myjni bezdotykowej. Myjnia ta zaprojektowana została w konstrukcji stalowej słupowo-ryglowej zamocowanej w płycie fundamentowej żelbetowej za pomocą kotew. Ma ona formę wiaty (konstrukcja z dachem płaskim opartym na słupach) wraz z płytą najazdową i kontenerem technicznym, instalacjami wewnętrznymi i przyłączami. Czy zobowiązani będziemy opłacać za nią podatek od nieruchomości?
TAK. Spółka zobowiązana będzie regulować podatek od nieruchomości za przedmiotową myjnię. W omawianej sytuacji ważne jest prawidłowe zakwalifikowanie jej do kategorii budynków bądź budowli, bowiem od tego będzie uzależniony sposób wyliczenia należnego podatku. W przypadku budynków podatek naliczany jest od 1 m2 powierzchni użytkowej, natomiast w odniesieniu do budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podstawę opodatkowania stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.
Budynkiem jest każdy obiekt budowlany w rozumieniu Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Natomiast jako budowle traktuje się obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Przypadek podobny do opisywanego w pytaniu był przedmiotem interpretacji wydanej przez Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 28 stycznia 2013 r., nr WF-RWPIO.310.1.2013. W jego opinii myjnia posadowiona w konstrukcji stalowej słupowo-ryglowej zamocowanej w płycie fundamentowej żelbetowej za pomocą kotew, na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości powinna być traktowana jako budowla. Ponadto w piśmie tym prezydent zaprezentował stanowisko, zgodnie z którym opodatkowaniu powinny podlegać wszystkie elementy tej budowli, bowiem stanowią one jedną całość. Podobnie uznał m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 24 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 1474/09.
Warto przypomnieć, że osoby prawne zobowiązane są w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego złożyć organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania deklarację na podatek od nieruchomości. Natomiast podatek obliczony w tej deklaracji wnosi się bez wezwania w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15. każdego miesiąca (za styczeń do 31 stycznia).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|