Gazeta Podatkowa nr 49 (986) z dnia 20.06.2013
Obmiar obiektu dla celów podatku od nieruchomości
Odziedziczyłem po ojcu nieruchomość zabudowaną budynkami. Wiem, że w przypadku obiektu wysokość podatku zależy od jego powierzchni użytkowej. Moim zdaniem w dokumentach podatkowych są błędy i podatek powinien być niższy. Jak sprawdzić czy pomiar został wykonany prawidłowo?
Organ podatkowy działa na podstawie dokumentacji, w szczególności ewidencji gruntów i budynków. Niemniej jednak zdarza się, że zapisy znajdujące się w tego rodzaju dokumentach nie są do końca prawidłowe. Czytelnik musiałby więc sprawdzić samodzielnie, jaka jest powierzchnia obiektów, od których musi płacić podatek od nieruchomości. W myśl przepisów podstawę opodatkowania dla budynków lub ich części stanowi powierzchnia użytkowa. Powierzchnia użytkowa budynku lub jego części to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych, przy czym za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Stanowi o tym art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).
Warto pamiętać, że powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się. Dane dotyczące powierzchni użytkowej powinny być więc ustalane na podstawie fizycznego obmiaru powierzchni budynku po wewnętrznej długości ścian.
Czytelnik powinien zatem dokonać pomiaru budynków, stosując powyższe wytyczne, a następnie sprawdzić, czy zgadzają się one z informacjami zawartymi w dokumentach, na podstawie których wójt (burmistrz, prezydent miasta) wymierza wysokość zobowiązania.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|