Gazeta Podatkowa nr 3 (1044) z dnia 9.01.2014
Za samowolę budowlaną odprowadza się podatek od nieruchomości
Dopóki budynek posiada swoje przymioty, do tego czasu należy opłacać za niego podatek od nieruchomości. Sytuacja prawna nie ma w tym przypadku znaczenia. W związku z tym podatek należy odprowadzać również za samowolę budowlaną.
STAN FAKTYCZNY:
Podatnik jest posiadaczem m.in. budynku mieszkalnego i gospodarczego z ubojnią (była masarnia). Decyzją Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego budynki zostały wyłączone z użytkowania i znalazły się w tzw. "niebycie prawnym". W związku z tym w opinii podatnika nie powinny one podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Podatek za przedmiotowe nieruchomości został jednak wymierzony. Od decyzji tej podatnik złożył odwołanie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję podatkową. SKO uznało, iż w kwestii opodatkowania bez znaczenia pozostaje fakt oddania budynków do użytkowania czy sposób faktycznego ich wykorzystywania. Nie ma też znaczenia, że projekt budowlany został zakwestionowany. Faktem jest bowiem, że budowa została zakończona. Podatnik złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
SĄD ORZEKŁ:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę złożoną przez podatnika. Uznał, że fakt, iż decyzja o pozwoleniu na budowę została uchylona nie stanowi podstawy do zwolnienia budynku z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Podatek ten ma bowiem charakter podatku majątkowego i podstawą jego zaistnienia jest sam fakt powstania przedmiotowego budynku. Sąd zaznaczył, że podstawę do wymiaru podatku stanowią okoliczności faktyczne, które wskazane zostały w art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czyli bycie właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub co najmniej posiadaczem (także bez tytułu prawnego) nieruchomości. Na mocy tej ustawy każdy, kto w określonej formie prawnej sprawuje władztwo nad nieruchomością jest zobowiązany do zapłaty podatku. Opodatkowaniu podlegają m.in. budynki. Budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. W tej kwestii bez znaczenia pozostają okoliczności prawne jego powstania. Obowiązek podatkowy powstaje w chwili gdy budynek uzyskuje cechy umożliwiające jego eksploatację, a więc staje się on mieniem używanym przez podatnika lub do używania się nadającym. Chodzi o fizyczne z niego korzystanie. Tym samym faktyczne zakończenie budowy bądź faktyczne rozpoczęcie korzystania z części budynku, przed zakończeniem budowy całości, traktuje się jako zdarzenie skutkujące powstaniem obowiązku podatkowego. Zobowiązanie to mogłoby wygasnąć jedynie w przypadku, gdyby przedmiotowy budynek utracił swoje przymioty, czyli doszłoby do wyburzenia dachu, ścian czy też fundamentów.
(wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 października 2013 r., sygn. akt I SA/Rz 607/13 - orzeczenie nieprawomocne)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|