Gazeta Podatkowa nr 20 (1061) z dnia 10.03.2014
Wiaty - budynki czy budowle w podatku od nieruchomości?
Kwalifikacja wiat na potrzeby podatku od nieruchomości od dawna budzi spore kontrowersje. Wszystko to spowodowane jest nieostrymi definicjami zawartymi w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych oraz w licznych odesłaniach tej ustawy do Prawa budowlanego. Kwestia opodatkowania takich obiektów ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorców, gdyż budowle podlegają opodatkowaniu tylko wtedy, gdy związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej, a stawka podatku zależna jest od ich wartości.
Wiata, czyli co?
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy dana wiata należy do kategorii budynków czy też budowli, trzeba mieć wgląd w całą jej dokumentację od początku rozpoczęcia procesu budowlanego. W przypadku wątpliwości ustalając charakter obiektu organy podatkowe opierają się na wpisie do ewidencji gruntów i budynków (kataster nieruchomości). W sytuacji gdy obiekt budowlany nie został wpisany do tej ewidencji, na organach podatkowych spoczywa obowiązek ustalenia charakteru tego obiektu dla celów podatkowych. W takim przypadku może być wykorzystana dokumentacja budowlana (np. projekt budowlany, ewentualne pozwolenie na budowę, decyzja o dopuszczeniu obiektu do użytkowania). Niezbędne może być również skorzystanie z instytucji oględzin.
Prawo budowlane posługuje się pojęciem wiata, ale go nie definiuje. Art. 29 ust. 1 pkt 2 tej ustawy stanowi, że zwalnia się od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 25 m2. To zaś oznacza, że wiaty w żadnym wypadku nie można uznać za budynek gospodarczy, gdyż ustawa rozgranicza te dwa pojęcia. Wiat nie uważa się również za obiekty małej architektury. Stąd też przyjmuje się powszechnie w orzecznictwie, że skoro wiata nie jest budynkiem ani obiektem małej architektury, to w rozumieniu Prawa budowlanego stanowi budowlę.
23,03 zł - to maksymalna stawka podatku od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie takiej działalności.
Trwałe związanie z gruntem
Aby stwierdzić, z jakim rodzajem obiektu mamy w danym przypadku do czynienia, konieczne jest ustalenie cech, jakimi dany obiekt się charakteryzuje. Przy czym niektóre obiekty nazywane przez podatników wiatami, w praktyce nimi nie są. Stąd nie należy opierać się tylko na nazewnictwie, a na cechach danego obiektu.
I tak budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. To zaś oznacza, że każdy budynek musi charakteryzować się czterema stałymi elementami. Chodzi tu o:
- trwałe związanie obiektu z gruntem,
- wydzielenie obiektu z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych (ścian),
- fundamenty,
- dach.
Kwestia związania obiektu z gruntem nie doczekała się definicji. Uznaje się, że związanie z gruntem jest trwałe, gdy nie można odłączyć danego obiektu od gruntu bez jego uszkodzenia. Przyjmuje się, że o takim związaniu nie decyduje sposób i metoda związania z gruntem ani technologia wykonania fundamentu i możliwości techniczne przeniesienia danego obiektu w inne miejsce, ale to, czy wielkość danego obiektu, jego konstrukcja, przeznaczenie i względy bezpieczeństwa wymagają takiego trwałego wiązania. O trwałości związania z gruntem nie może w każdym przypadku decydować fakt posadowienia konstrukcji fundamentowej przynajmniej częściowo poniżej poziomu gruntu. Może być ona posadowiona także wyżej, zwłaszcza wówczas, gdy jest ona wsparta na wylewce z betonu podkładowego zagłębionego w ziemi. Tak więc wiaty, które nie są umocowane w gruncie i mogą być w każdej chwili przeniesione w inne miejsce bez uszkodzenia na pewno nie będą posiadały cech budynków.
Budynek musi mieć ściany i dach
Kolejny element, czyli przegrody budowlane, muszą oddzielać obiekt od przestrzeni z każdej ze stron. Przegrody takie powinny być ujęte już w procesie budowlanym, począwszy od etapu projektowania. Przy czym przegroda budowlana nie musi stanowić jednolitej zamkniętej ściany, mogą się w niej znajdować różnego rodzaju otwory, np. drzwi czy okna. Wymaga się też, by przegrody miały charakter budowlany, czyli były związane z budowlą, a ponadto muszą wydzielać budynek z przestrzeni. Mają zatem spełniać funkcję odgrodzeniową, oddzielającą wnętrze budynku od przestrzeni zewnętrznej. Obojętne jest, z jakiego materiału zostały wykonane przegrody (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 607/11). Natomiast obiekt budowlany posiadający przegrody budowlane spełniające tylko inne funkcje niż odgrodzeniowe nie może być uznany za budynek.
Przyjmuje się więc, a contrario, że obiekt budowlany zaprojektowany (wykonany) bez przegród zewnętrznych, fundamentów bądź dachu lub niezwiązany trwale z gruntem nie odpowiada określonym warunkom przyjętym w definicji budynku i jako taki nie może być uznawany za budynek. Dlatego też klasyczne wiaty składające się tylko z zadaszenia, oparte na np. słupach, jako obiekty bez przegród (ścian), nie mogą być opodatkowane podatkiem od nieruchomości jako budynki.
4 etapy określania zasad opodatkowania obiektów budowlanych: |
||
|
||
|
||
|
||
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.)
Ustawa z dnia 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|