Gazeta Podatkowa nr 74 (1115) z dnia 15.09.2014
Podatek od nieruchomości za grunt nabyty na licytacji komorniczej
Bank nabył w drodze licytacji komorniczej nieruchomość gruntową. W dniu 21 sierpnia br. otrzymaliśmy postanowienie sądu o przysądzeniu własności nieruchomości oraz stwierdzenie prawomocności tego orzeczenia. Stwierdzenie prawomocności orzeczenia nastąpiło z dniem 20 czerwca br., co stwierdzono zarządzeniem z dnia 1 sierpnia br. Od którego miesiąca bank zobowiązany jest opłacać podatek od nabytej nieruchomości gruntowej?
Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej odbywa się na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Po zamknięciu przetargu sąd, pod którego nadzorem odbywa się licytacja, wydaje na posiedzeniu jawnym postanowienie co do przybicia na rzecz licytanta, który zaoferował najwyższą cenę. W postanowieniu o przybiciu wymienia się imię i nazwisko nabywcy, oznaczenie nieruchomości, datę przetargu i cenę nabycia.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu nabywca nieruchomości zobowiązany jest w ciągu dwóch tygodni wpłacić na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Dokonanie tych czynności nie oznacza faktycznego nabycia nieruchomości. Niezbędne jest bowiem jeszcze przysądzenie własności. Sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności po uprawomocnieniu się przybicia i wpłaceniu ceny za nieruchomość przez nabywcę. Dopiero uprawomocnienie się tego postanowienia przenosi własność nieruchomości na nabywcę i umożliwia m.in. dokonanie wpisu w księdze wieczystej nieruchomości. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności.
Nabywca nieruchomości ponosi tzw. powtarzające się daniny publiczne przypadające z nieruchomości od dnia prawomocności postanowienia o przysądzeniu własności. Świadczenia publicznoprawne niepowtarzające się nabywca ponosi tylko wtedy, gdy ich płatność przypada w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności lub po tym dniu. Tak wynika z art. 999 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.). Podatek od nieruchomości należy uznać za świadczenie publicznoprawne powtarzające się, w związku z czym trzeba je regulować od dnia uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości (w przypadku Czytelników od dnia 20 czerwca br.).
Jak wynika z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849), obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. W przypadku Czytelników okoliczności te nastąpiły z dniem 20 czerwca br., więc podatek powinien być regulowany od dnia 1 lipca br. Oznacza to, że Czytelnicy powinni złożyć deklarację na podatek od nieruchomości oraz wpłacić zaległe raty podatku, a następnie wpłacać podatek do 15. dnia każdego miesiąca.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|