Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (857) z dnia 20.10.2014
Plac przy budynku a podatek od nieruchomości
W środkach trwałych naszej spółki znajduje się budynek biurowy. Przy tym budynku został wykonany plac z kostki brukowej. Wykonanie tego placu potraktowaliśmy jako ulepszenie budynku, gdyż obsługuje on jedynie ten budynek. Czy w takim przypadku nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości od tego placu? Wydaje mi się, że gdyby plac został potraktowany jako odrębny środek trwały, to dopiero wtedy należałoby opłacać podatek od nieruchomości.
Podatkowi od nieruchomości podlegają wszystkie budynki lub ich części oraz budowle lub ich części, ale znajdujące się w posiadaniu osób prowadzących działalność gospodarczą (art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm., dalej: u.p.o.l.). Podstawę opodatkowania budynku stanowi powierzchnia użytkowa wszystkich kondygnacji, w tym garaży podziemnych, piwnic, suteren i poddaszy użytkowych, z wyłączeniem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych (art. 1a ust. 1 pkt 5 u.p.o.l.). Natomiast podatek od budowli oblicza się od jej wartości amortyzacyjnej lub wartości rynkowej, gdy od budowli nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Zgodnie z KŚT, w skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się także obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp.
Ulepszenie budynku poprzez dobudowanie placu postojowego nie ma żadnego wpływu na wysokość opodatkowania budynku podatkiem od nieruchomości, gdyż nie zwiększa jego powierzchni użytkowej. Natomiast rodzi obowiązek podatkowy od placu jako od budowli. W myśl bowiem przepisu art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l., budowlą jest również urządzenie budowlane w rozumieniu prawa budowlanego, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Takim urządzeniem jest m.in. plac postojowy (art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.). Spółka powinna wobec tego płacić również podatek od nieruchomości od placu, poczynając od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończyła jego budowę lub rozpoczęła użytkowanie placu przed całkowitym zakończeniem budowy (art. 6 ust. 2 u.p.o.l.).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|