Gazeta Podatkowa nr 95 (1136) z dnia 27.11.2014
Koniec budowy a obowiązek opłacania podatku od nieruchomości
Z dniem 30 października br. zakończyliśmy budowę pawilonu usługowego. Z tym samym dniem podpisaliśmy umowę najmu jednego z pomieszczeń. Od kiedy musimy płacić podatek od nieruchomości?
Generalnie obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości aktualizuje się pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, np. nastąpił zakup nieruchomości lub wynajęcie jej od jednostki samorządu terytorialnego, np. od gminy. Powyższa zasada wynika z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849). Nie ma ona jednak zastosowania do nowo powstałych obiektów. Dla inwestorów takich obiektów, a także dla ich nabywców przewidziano tzw. wakacje podatkowe. W ich przypadku konieczność regulowania podatku od nieruchomości następuje dopiero z początkiem nowego roku.
Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli, budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Wynika to z art. 6 ust. 2 powołanej ustawy.
Oznacza to, że jeżeli Czytelnicy zakończyli budowę obiektu z dniem 30 października br., wydano pozwolenie na jego użytkowanie (jeśli było wymagane przez obowiązujące przepisy) oraz wprowadzono go do rejestru środków trwałych, to podatek od nieruchomości będą zobowiązani płacić dopiero od 1 stycznia 2015 r. Przy czym trzeba zaznaczyć, iż w orzecznictwie przeważa pogląd, zgodnie z którym kwestia określenia momentu istnienia budowli niezbędnego do ustalenia początkowego okresu opłacania podatku od nieruchomości (koniec budowy czy też rozpoczęcie jej użytkowania) jest stanem faktycznym, a nie prawnym i nie wymaga potwierdzania żadnymi dokumentami.
Należy również dodać, iż w przypadku gdy pomieszczenia w pawilonie będącym własnością Czytelników będą wynajmowane innym podmiotom, to obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości wciąż będzie obciążał Czytelników jako właścicieli nieruchomości.
Przepisy prawa podatkowego uzależniają opodatkowanie budynków od określonego stanu faktycznego (zakończenia budowy lub rozpoczęcia użytkowania przed ostatecznym wykończeniem budynków), a nie stanu prawnego (uzyskania prawa do wybudowania lub użytkowania budynków). Wynika to wprost z art. 6 ust. 2 u.p.o.l., który w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego odwołuje się do zakończenia budowy oraz rozpoczęcia użytkowania budynku lub budowli (lub ich części) przed ich ostatecznym wykończeniem bez względu na to, czy zostały spełnione przesłanki budowy i użytkowania tych obiektów przewidziane w przepisach prawa budowlanego. Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. akt III SA/Po 949/13 |
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|