Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (869) z dnia 20.02.2015
Budowla wykorzystywana na działalność gospodarczą i inną a podatek od nieruchomości
Czy podlega podatkowi od nieruchomości budowla, która wykorzystywana jest na cele rolnicze i nierolnicze? Czy mam ją wyłączyć z opodatkowania podatkiem od nieruchomości?
Budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.). Przedmiotem opodatkowania jest zatem budowla lub jej część pod warunkiem, że znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, chyba że nie jest i nie może być wykorzystywana do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych (art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l.). Działalność rolnicza nie jest w rozumieniu u.p.o.l. działalnością gospodarczą (art. 1a ust. 2 pkt 1). NSA w uchwale z 4 czerwca 2001 r. (sygn. akt FPK 5/01) wyraził pogląd, że:
"Przepis art. 3 ust. 1 pkt 2 (obecnie jest to art. 2 ust. 1 pkt 3 - przyp. red.) u.p.o.l. pozwala na procentowe określenie części budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna - w celu ustalenia jej wartości (podkreśl. red.)."
Przypomnijmy, że pierwotnie ustawodawca zamiarem opodatkowania objął "budowle związane wyłącznie z prowadzeniem działalności gospodarczej" (dawny art. 3 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l.). Taka regulacja powodowała, że bardzo trudno było wskazać budowlę mieszczącą się w obrębie gospodarstwa rolnego, która spełniałaby warunek "wyłączności" i w konsekwencji podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Rozwiązanie to, w określonych sytuacjach, mogło skłaniać podatników do uchylenia się od płacenia podatku, gdyż wystarczyło, aby podatnik zaczął wykorzystywać budowlę w minimalnym zakresie, np. na potrzeby działalności rolnej, co powodowało, że przestała być ona wyłącznie związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, a przez to nie podlegała podatkowi od nieruchomości. Dlatego z dniem 1 stycznia 1997 r. redakcja przepisu uległa zmianie. Jak orzekł NSA w przywołanej wyżej uchwale:
"(...) Zakładając racjonalność działania ustawodawcy należy przyjąć, że celem nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie dotyczącym treści jej art. 3 ust. 1 pkt 2 było doprowadzenie do takiej regulacji prawnej, która umożliwiłaby objęcie podatkiem od nieruchomości budowli lub ich części związanych z działalnością gospodarczą inną niż działalność rolnicza lub leśna, w wypadku prowadzenia przez podatnika różnych rodzajów działalności, eliminując w ten sposób sytuacje, które w przeszłości umożliwiały unikanie obowiązku podatkowego w kategorii podatku od nieruchomości. (...)"
Zatem pytający zobowiązany jest do płacenia podatku od wartości części budowli wykorzystywanej na cele nierolnicze.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|