Gazeta Podatkowa nr 42 (1187) z dnia 25.05.2015
Opodatkowanie obiektu w trakcie i po rozbiórce
W spadku po ojcu odziedziczyłem nieruchomość zabudowaną budynkami. Za każdy z obiektów płacę podatek. Aktualnie dwa z nich nie są w ogóle wykorzystywane. Jaki ma to wpływ na opodatkowanie? W najbliższej przyszłości planuję te dwa budynki rozebrać. Czy w związku z tym mogę obniżyć wysokość obciążeń podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości?
W obecnej sytuacji nie ma możliwości zaprzestania opłacania podatku od nieruchomości w związku z posiadaniem przedmiotowych obiektów. Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym, wynika z samego faktu bycia właścicielem m.in. nieruchomości gruntowej czy lokalowej. Opodatkowanie dotyczy gruntów, budynków lub ich części, a także budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Określony sposób wykorzystywania obiektu ma wpływ na wysokość stawki podatkowej. W tym kontekście zmiana sposobu korzystania z obiektu, np. zaprzestanie prowadzenia w budynku działalności gospodarczej, będzie mieć znaczenie dla wysokości opodatkowania. Moment powstania i wygaśnięcia obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości określa ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.). Obowiązek ten powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku (np. podpisanie aktu notarialnego w sprawie nabycia nieruchomości lokalowej).
W zakresie obiektu nowo wybudowanego obowiązek podatkowy powstaje dopiero z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli bądź budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Wygaśnięcie obowiązku podatkowego następuje z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Gdy budynek przestaje istnieć, nie ma obowiązku płacenia podatku. Po zakończeniu rozbiórki budynku, czyli wszelkich związanych z tym prac, obowiązek podatkowy wygaśnie (budynek nie będzie fizycznie istniał). Przyjmuje się, że może to nastąpić wcześniej, zanim rozbiórka zostanie zakończona. Obowiązek podatkowy w odniesieniu do budynku związany jest z jego istnieniem. Zgodnie z definicją, budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Jeśli więc dany obiekt, w wyniku rozbiórki, został pozbawiony charakterystycznego (niezbędnego) elementu, wówczas nie stanowi już "budynku" w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tym samym przestaje być przedmiotem opodatkowania (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 maja 2010 r., sygn. akt III SA/Po 106/10). Bez znaczenia dla opodatkowania będzie jednak sama decyzja o przeznaczeniu obiektu do rozbiórki czy jego zły stan techniczny.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|