Gazeta Podatkowa nr 46 (1191) z dnia 8.06.2015
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych
Spółka z o.o. dzierżawi od osoby fizycznej grunty, na których prowadzona jest farma wiatrowa. Umowa dzierżawy zawarta została na 25 lat. Kto powinien odprowadzać podatek od nieruchomości za elementy budowlane elektrowni wiatrowej trwale związane z gruntem?
Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące: właścicielami, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, a także posiadacze nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Tak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.).
Celem ustalenia podatnika podatku od nieruchomości w opisywanym przypadku należałoby odwołać się do przepisów prawa cywilnego dotyczących zasady związania własności budynków i urządzeń trwale połączonych z gruntem z własnością tego gruntu. Z art. 48 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.) wynika, że zasadniczo do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Z kolei art. 47 § 1 K.c. przewiduje, że część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem prawa własności. Ponadto częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Natomiast przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych. Z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, iż w przypadku elektrowni wiatrowych jako budowle traktować należy wyłącznie jej części budowlane.
Reasumując, podatnikami podatku od nieruchomości za części budowlane elektrowni wiatrowej, a także za inne budowle, które zostały wzniesione do przemijającego użytku, są właściciele tych budowli, a nie właściciel gruntu. Tym samym to na spółce ciąży obowiązek regulowania zobowiązania podatkowego i składania deklaracji podatkowych.
Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w odpowiedzi na interpelację poselską, udzielonej w dniu 20 marca 2015 r. przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, nr 31489. Ponadto podobny pogląd zaprezentował WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 28 października 2009 r., sygn. akt III SA/Po 110/09.
Przypomnijmy, że osoby prawne, takie jak spółka z o.o., zobowiązane są złożyć w terminie do dnia 31 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy. Jeżeli obowiązek podatkowy powstanie po tej dacie, wówczas deklarację należy przedłożyć w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających jego powstanie. Podatek reguluje się - bez wezwania - na rachunek właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15. każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|