Gazeta Podatkowa nr 73 (801) z dnia 12.09.2011
Pakiety medyczne dla pracowników są zwolnione z VAT
Podatnik może stosować zwolnienie od podatku VAT przekazując pracownikom pakiety usług medycznych nabytych od zakładu opieki zdrowotnej.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik (spółka) we wniosku o interpretację wskazał, że podpisał z NZOZ umowę o świadczenie usług opieki medycznej dla swoich pracowników oraz członków ich rodzin. NZOZ wystawia mu faktury VAT dotyczące wykonywanych przez siebie usług w zakresie opieki medycznej, które są zwolnione z VAT.
Na podstawie ustaleń z pracownikami, podatnik obciąża pracowników za usługi medyczne świadczone NZOZ. Zdaniem podatnika wartość usług opieki medycznej świadczonych na rzecz członków rodzin pracowników jest sprzedażą zwolnioną z podatku VAT ze względu na obecną treść art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19a ustawy o VAT.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Jak wskazał organ podatkowy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej (w brzmieniu obowiązującym do końca czerwca 2011 r.). Od 1 lipca 2011 r. końcowy fragment tego przepisu brzmi "wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze".
Jak podkreślił organ podatkowy od dnia 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, a ponadto do ustawy dodane zostały przepisy art. 43 ust. 1 pkt 18a oraz pkt 19a ustawy o VAT. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie (od 1 lipca br. końcowy fragment tego przepisu brzmi "świadczone na rzecz podmiotów na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza").
Natomiast art. 43 ust. 1 pkt 19 w nowym brzmieniu stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
1) lekarza i lekarza dentysty,
2) pielęgniarki i położnej,
3) medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (od 1 lipca br. - "o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej"),
4) psychologa.
Zaś, jak wskazano w art. 43 ust. 1 pkt 19a, zwalnia się z VAT świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.
Tak więc zwolnieniu podlegają usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej lub świadczone w ramach wykonywania wcześniej wskazanych zawodów - również w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniodawcą usługi, a pacjentem istnieje trzeci podmiot (pośrednik), który nabywa usługę medyczną od świadczeniodawcy i przekazuje je osobie trzeciej.
Oznacza to, że ustawodawca objął zwolnieniem od podatku VAT również przekazywane pracownikom przez pracodawców, nabywane przez nich w ramach tzw. pakietów medycznych, usługi w zakresie opieki medycznej. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że pakiety usług medycznych mogą zawierać różne rodzaje usług, zaznaczyć należy, że zwolnieniu podlegają jedynie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, nabyte przez pracodawców od podmiotów, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 ustawy o VAT.
Jednocześnie, zgodnie z art. 6 ustawy nowelizacyjnej z dnia 18 marca 2011 r., w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 marca 2011 r. podatnik mógł stosować zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18a, 19, 19a i 22 ustawy, w brzmieniu nadanym ustawą nowelizacyjną.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 czerwca 2011 r., nr IPPP2/443-591/11-4/JO)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|