Gazeta Podatkowa nr 97 (825) z dnia 5.12.2011
Pismo wyjaśniające korektę deklaracji
Muszę skorygować deklarację VAT-7 za lipiec 2011 r. Czy wyjaśnienie przyczyn korekty mogę sporządzić na druku ORD-ZU, czy muszę samodzielnie przygotować odpowiednie pismo?
Podatnik, który pomylił się przy sporządzaniu deklaracji podatkowej, ma prawo ją skorygować. W ten sposób można poprawić każdy błąd: wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, dane identyfikacyjne itp. Wymogi formalne, jakie muszą być spełnione, aby korekta deklaracji była skuteczna, zostały określone w art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej. Trzeba złożyć deklarację korygującą i pisemne uzasadnienie przyczyn dokonania korekty. Należy więc ponownie wypełnić odpowiedni formularz deklaracji, w której został popełniony błąd. Podaje się w nim poprawione dane i zaznacza, że jest to korekta. Do deklaracji korygującej dołącza się pismo wyjaśniające powody naniesienia zmian. Nie ma urzędowego wzoru takiego pisma.
Formularz ORD-ZU został opracowany jako uzasadnienie korekty deklaracji składanej w formie elektronicznej. Nie ma jednak przeszkód, aby z niego skorzystać w przypadku tradycyjnej - papierowej - korekty. Wiele urzędów skarbowych udostępnia nawet na swoich stronach internetowych formularz ORD-ZU do pobrania w wersji papierowej. Wystarczy go wypełnić i dołączyć do deklaracji korygującej. Niektóre urzędy skarbowe opracowały również własne formularze wyjaśnienia przyczyn składania korekty. Zdarza się, że udostępniają je pod nazwą ORD-ZU.
Tym niemniej nie ma obowiązku posługiwania się żadnym z tych druków. Pismo wyjaśniające przyczyny dokonania korekty deklaracji można przygotować samodzielnie. Ważne, aby podać w nim dane podatnika, wskazać organ podatkowy, do którego jest kierowane, określić datę i miejsce jego sporządzenia. Trzeba wskazać, która deklaracja została poprawiona i dlaczego dane w niej zawarte wymagały korekty.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|