Poradnik VAT nr 21 (333) z dnia 10.11.2012
Odroczenie terminu do złożenia deklaracji VAT i zapłaty podatku
Prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. W grudniu mam zaplanowaną poważną operację, w związku z czym przez długi czas będę musiał pozostać w szpitalu. Czy muszę upoważnić kogoś z rodziny do prowadzenia moich spraw podatkowych przez czas mojej nieobecności? Czy urząd skarbowy może odroczyć mi termin do złożenia deklaracji za grudzień i styczeń 2012 r., czy muszę na ten czas zawiesić formalnie działalność gospodarczą?
Terminowe składanie deklaracji jest jednym z podstawowych obowiązków podatników VAT. Deklaracja dla podatku od towarów i usług ma w systemie podatkowym istotne znaczenie. Ustawodawca nałożył bowiem na podatnika obowiązek samoobliczenia podatku VAT i wykazania go w składanej w odpowiednim terminie deklaracji. Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy mają obowiązek składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Ustawodawca przewidział także możliwość rozliczania się z podatku za okresy kwartalne. Kwartalne deklaracje VAT-7K składają przede wszystkim mali podatnicy rozliczający się kasowo, tj. podatnicy, których obroty za ubiegły rok podatkowy nie przekroczyły limitów określonych w art. 2 pkt 25 i którzy wybrali taką formę rozliczeń.
Kwartalne deklaracje VAT-7K składają również mali podatnicy nierozliczający się kasowo, którzy jednak zadeklarowali, że będą składali deklaracje raz na kwartał. Również oni składają deklaracje i wpłacają VAT do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.
Również podatnicy niekorzystający ze statusu małego podatnika mogą składać deklaracje kwartalne VAT-7D, jednak w stosunku do tej grupy podatników przesunięcie terminu składania deklaracji nie jest równoznaczne z przesunięciem terminu zapłaty. Ta grupa podatników musi bowiem za pierwsze dwa miesiące każdego kolejnego kwartału uiszczać VAT zaliczkowo.
Jeżeli podatnik ze względu na konieczność długiego przebywania w szpitalu nie będzie mógł zachować terminów do złożenia deklaracji VAT, nie musi decydować o czasowym zawieszeniu działalności. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby podatnik, który jednoosobowo prowadzi działalność gospodarczą w momencie, w którym nie jest w stanie sam prowadzić swoich spraw podatkowych, wyznaczył w tym celu pełnomocnika, który w jego imieniu złoży deklaracje.
Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie kwestii terminowego złożenia deklaracji w sytuacji długotrwałej choroby podatnika. W takich szczególnych przypadkach podatnik ma możliwość zwrócenia się do organu podatkowego z wnioskiem o odroczenie terminu do złożenia deklaracji, na podstawie przepisu art. 48 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.). Złożony przez podatnika wniosek powinien być uzasadniony ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, tym bardziej, że decyzja organu w tej sprawie ma charakter uznaniowy.
Uwaga
Nie można zwrócić się z wnioskiem o odroczenie terminu złożenia deklaracji podatkowej, w sytuacji gdy termin ten już upłynął.
Jeżeli zatem podatnik w sytuacji przedstawionej w pytaniu wie, że z powodu choroby i konieczności długotrwałego pobytu w szpitalu nie będzie mógł terminowo złożyć deklaracji VAT, powinien złożyć wniosek o odroczenie terminu do złożenia deklaracji za jeden lub kilka okresów rozliczeniowych - w zależności od potrzeb.
Przykładowy wzór wniosku o odroczenie terminu do złożenia deklaracji
Adam Kowalski ul. Owocowa 1 58-300 Wałbrzych NIP 599-278-56-28 |
Wałbrzych, 5.11.2012 r. |
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu |
|
Na podstawie art. 48 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), zwracam się z wnioskiem o odroczenie do dnia 20 marca 2013 r. terminu do złożenia deklaracji VAT-7 za grudzień 2012 r. oraz styczeń 2013 r. Uzasadnienie Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę samodzielnie działalność opodatkowaną podatkiem VAT od 2000 r. i rozliczam ten podatek w miesięcznych deklaracjach VAT-7. Z powodu długotrwałej choroby, zmuszony jestem poddać się poważnej operacji, która zgodnie z planem odbędzie się w pierwszej połowie grudnia 2012 r. Według opinii lekarzy, prawdopodobnie przez około 2 miesiące będę wymagał hospitalizacji. Rozważałem możliwość zawieszenia prowadzonej działalności, jednak nie wiem, jak długo faktycznie potrwa moja nieobecność, a z kolei prowadzona przeze mnie firma jest dla mnie jedynym źródłem dochodów i chciałbym - jeżeli stan zdrowia mi na to pozwoli - jak najszybciej powrócić do prowadzonej działalności. W związku z powyższym zwracam się z prośbą o odroczenie terminu do złożenia deklaracji VAT-7 za grudzień 2012 r. oraz za styczeń 2013 r. do dnia 20 marca 2013 r. Równocześnie wnioskuję o odroczenie terminu płatności podatku VAT za ww. okresy rozliczeniowe - także do dnia 20 marca 2013 r. W załączeniu przesyłam kopię zaświadczenia lekarskiego o aktualnym stanie zdrowia, jak również informacji ze szpitala w Wałbrzychu o planowanym terminie operacji. |
|
Adam Kowalski |
Należy jednak mieć na uwadze, iż złożenie wniosku o odroczenie terminu do złożenia deklaracji powoduje wszczęcie postępowania podatkowego, a na wydanie decyzji w tej sprawie urząd skarbowy ma co najmniej miesiąc. W przypadkach bardziej skomplikowanych decyzja powinna być wydana w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Ocena stopnia skomplikowania sprawy podatkowej dokonana jest w oparciu o skalę zawiłości stanu faktycznego, obszerność materiału dowodowego, liczbę i rodzaj dowodów, jakie muszą być przeprowadzone itp.
Wydając pozytywną decyzję o odroczeniu terminu do złożenia deklaracji i płatności podatku VAT, organ podatkowy wyznacza nowy termin, w którym podatnik powinien złożyć deklarację i wpłacić podatek. W decyzji tej powinna być równocześnie ustalona opłata prolongacyjna w wysokości 50% odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Wysokość opłaty prolongacyjnej oblicza się przy zastosowaniu stawki opłaty prolongacyjnej obowiązującej w dniu wydania decyzji. W przypadku wydania decyzji o odroczeniu terminu płatności podatku opłata prolongacyjna naliczana jest za okres od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do dnia upływu odroczonego terminu płatności podatku.
W sytuacji gdy na dzień wydania decyzji nie jest znana wysokość zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wskaże jedynie, że wraz z zapłatą tego zobowiązania konieczne będzie uiszczenie opłaty prolongacyjnej obliczonej według określonej stawki.
W myśl § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. nr 165, poz. 1373 ze zm.) opłata prolongacyjna naliczana jest według wzoru:
K × L × S | = OP = OP pz, |
365 |
gdzie w przypadku odroczenia terminu płatności podatku poszczególne symbole i liczby oznaczają:
K - kwotę odroczonego podatku,
L - liczbę dni, na które odroczono termin płatności podatku,
S - stawkę opłaty prolongacyjnej (50%),
365 - liczbę dni w roku,
OP - kwotę opłaty prolongacyjnej,
OP pz - kwotę opłaty prolongacyjnej po zaokrągleniu.
Podatnik, który otrzyma decyzję o odroczeniu terminu złożenia deklaracji VAT, odnosi podwójną korzyść. Po pierwsze, nie jest karany za złożenie deklaracji po ustawowym terminie. Po drugie, może bez konsekwencji w postaci odsetek wpłacić później podatek należny wynikający z deklaracji.
Uwaga
W razie niedotrzymania terminu płatności odroczonego podatku, z mocy prawa następuje wygaśnięcie decyzji przyznającej tę ulgę. Decyzja wygasa wówczas w całości. W konsekwencji podatnik będzie wówczas zmuszony zapłacić zaległość podatkową wraz z odsetkami liczonymi od pierwotnego terminu płatności podatku za dany okres rozliczeniowy.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|